Kluby: "Michaliny" na swojską nutę

niedziela, 03 marca 2019
Kluby: Michaliny na swojską nutę

Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej "Michalina" działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle 3 marca br. wziął udziału w koncercie "Na swojską nutę" zorganizowanym przez Powiatową Radę KGW i Jasielski Dom Kultury.

W trakcie przygotowań do koncertu poetki wybrały repertuar, który zamierzały przedstawić publiczności, stawiając na żart, jowialność i dowcip, mając nadzieję że wzbudzi aplauz publiczności.

"Michaliny"  pięknie ubrane i w dobrych humorach wystąpiły m.in. wśród takich zespołów jak: "Potakowianki", "Magurzanki", "Pogórzanie z Bieździedzy". Ich występ został entuzjastycznie przyjęty o czym świadczyły oklaski publiczności. W trakcie występu widzowie mieli także okazję podziwiać rękodzieło Teresy Macek i Marii Słowik.

O nieoczywistych skutkach pijaństwa opowiedziała Maria Słowik w wierszu "Kac". Dlaczego nie należy ufać wilkowi zdradziła Krystyna Pilch /"Wilk i koza"/. Jak mężczyźni obchodzą święto kobiet dowiedzieć się można było z wiersza Marii Bielamowicz /"Dzień Kobiet"/. Stanisława Gierlasińska sportretowała współczesną kobietę, która chce realizować własne marzenia /"Nowoczesna Kobieta"/. Maria Buczyńska ubolewała nad tym, jak trudno zachować klasę w dzisiejszych czasach /"Kobieto!"/. Józefa Trznadel i Maria Homlak opowiedziały o pierwszej miłości i szacunku w relacjach międzyludzkich /"Przystanek miłość", "Pierwsza miłość"/.
A Maria Gubała recytowała:

Wiersz o alkoholu napisać?
Czy nie pokalam słowa?
Bo cóż to jest alkohol?
To żadna persona.
(...)
Przecież to trunek na frasunek,
Na traumatyczne przeżycia,
Na zalanie robaka, a nawet tasiemca,
Na wyjście z kokonu.
Na śmiałość,
Na wesołość,
Na panienek uwodzenie,
Na szybką poprawę nastroju,
Jednym słowem panaceum na niepowodzenie.
(...)

/"Alkohol"/

Maria Tomasik, prezes Klubu w stylizowanym gwarą wierszu "Baba", podała sposób na przetrwanie zimy. Podziękowała także organizatorom za zaproszenie i wyraziła radość, że Klub miał szansę zaprezentować się na koncercie.