Kluby: „Michaliny” w Generatorze Nauki

środa, 21 czerwca 2023
Kluby: „Michaliny” w Generatorze Nauki

Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” 21 czerwca 2023 roku odwiedził jasielski Generator Nauki GEN.

Powstały w 2022 roku Generator Nauki wzbudza ciekawość i zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców, ale i odwiedzających Jasło. „Michaliny” z moderatorką Klubu Krystyną Ziembą postanowiły również zobaczyć to miejsce.
Inspiracją dla zorganizowania przestrzeni ekspozycyjnych były postaci naukowców związanych z Jasłem: Hugona Steinhausa, Ignacego Łukasiewicza i Rudolfa Weigla, dlatego 62 stanowiska ekspozycyjne dotyczą przede wszystkim: matematyki, chemii i biologii.

Stałe wystawy kładą główny nacisk na zachęcenie odwiedzających do wykonania doświadczenia – w ten sposób nie tylko zaczynamy rozumieć dane zjawisko, ale również dowiadujemy się, jakie jest jego praktyczne zastosowanie. W ten ciekawy sposób inspirujemy do poszukiwania i zdobywania wiedzy – czytamy na stronie Instytucji.

Dla Teresy Macek, prezes Klubu, była to szczególna wizyta, ponieważ tarnowiecka rękodzielniczka z wykształcenia jest… chemikiem. Klubowiczki z zaciekawieniem przyglądały się urządzeniom i wykonały za ich pomocą proste doświadczenia. Bernadeta Samborska i Rozalia Kolanko korzystając z roweru stacjonarnego przekonały się, ile siły fizycznej trzeba włożyć do wytworzenia energii elektrycznej.

Mamy nadzieję, że to miejsce spotkań z kulturą multimedialną i nowymi technologiami będzie cieszyło się niesłabnącą popularnością i inspirowało zarówno młode jak i starsze pokolenie.