Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Miejsca bliskie czyli nowa poezja „Michalin”

środa, 13 lipca 2016
Kluby: Miejsca bliskie czyli nowa poezja „Michalin”

11 lipca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyła się prezentacja trzech nowych tomików poetek z Klubu „Michalina”.

„Miłosierna Miłość Jezusa Chrystusa” Bernadety Samborskiej to cykl modlitw, które stanowią element Drogi Krzyżowej. Trud codzienności sprawił, że miałam potrzebę podzielenia się swoimi rozważaniami. To mój prezent modlitewny dla ludzi – powiedziała. Dla poetki z Ujazdu Bóg to nie karzący Demiurg, ale łagodny, pełen pokory i cierpienia Chrystus z którego postawą się utożsamia.

Następnie o genezie tomiku „Pod wspólnym niebem” w imieniu własnym i Krystyny Pilch opowiedziała Maria Słowik. Święcany to nasza ukochana wieś - dlatego właśnie taki tytuł nadałyśmy tomikowi. Tu są miejsca nam bliskie, ukochane. Okładka też nie jest przypadkowa. Wnikliwy obserwator zauważy najważniejsze punkty wioski. Zapytana o intensywny koloryt swoich wierszy poetka odpowiedziała: Odczuwam świat wszystkimi zmysłami i tak piszę. Dla Krystyny Pilch współautorki tomiku, najważniejszy wiersz to „Echa wojny”. Napisany w formie monologu wewnętrznego żołnierza, który zabiera głos w imieniu poległych. To melodyjna prośba o modlitwę i pamięć.

„Ślady kroków moich” to kolejny tomik w bogatym dorobku Marii Tomasik. Poetka, nie kryła radości z powodu możliwości prezentacji swojej poezji w MBP w Jaśle. Przyjęła gratulacje i życzenia, które w imieniu Klubu złożyła jej Maria Gubała. Poetka z Sądkowej przeczytała „Niepojęte widzenie” i „Kościoły w Ponte Lambro”, których inspiracją były świątynie Lombardii.