Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Na skrzydłach motyla

wtorek, 16 stycznia 2018
Kluby: Na skrzydłach motyla

16 stycznia 2018 r.  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, na którym rozmawiano o książce Ebena Alexandra „Dowód”.

O tym, czy istnieje „życie po życiu” ludzie zastanawiali się od wieków. Napisano na ten temat wiele książek,  zarówno potwierdzających jak i negujących.  Kiedy  neurochirurg Eben Alexander  – sceptyk w sprawach wiary – ciężko zachorował  i zapadł w śpiączkę, doświadczył tego, czego jako naukowiec nie potrafił wytłumaczyć.  Po powrocie do zdrowia podjął decyzję o przeanalizowaniu  tych doświadczeń.  Przeżycia te spowodowały  przewartościowanie  jego racjonalnej wizji świata. Uznał, że jako naukowiec  ma obowiązek pomóc tym wszystkim, którym się nie dowierza, a nawet  wyśmiewa, kiedy opowiadają swoje wspomnienia z pobytu po „drugiej stronie”.

Książka nie przypadła klubowiczkom do gustu.

Rozczarowała mnie - powiedziała pani Grażyna. – Za bardzo naukowo, jak dla laika, potraktowany temat. 

Panią Halinę zdziwiło, że te przeżycia, bardzo zresztą poważne nawróciły autora. – Mnie by to do wiary nie przekonało. Natomiast podobała mi się wiara i wsparcie całej rodziny, więzi rodzinne, które zapewne pomogły autorowi przezwyciężyć chorobę  i wrócić.

Człowiek jest istotą stadną, bardzo ważna jest dla niego rodzina, korzenie, które wpływają na psychikę – stwierdziła pani Helena. –  To wszystko tu jest. Natomiast ta pseudonaukowość, a jako chemik mogę tak powiedzieć, nie podoba mi się i nie przekonuje mnie. Dla zwykłych ludzi – za dużo naukowych szczegółów, a dla fachowców jednak  za mało.

Książka, która ma służyć wszystkim, nie służy nikomu - podsumowały zgodnie klubowiczki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle - nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl