Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Natura i artysta – przypadki Józefa Wilkonia

środa, 26 lutego 2020
Kluby: Natura i artysta – przypadki Józefa Wilkonia

Józef Wilkoń to twórca wybitny, o niebywałych horyzontach i światowej sławie. Jego ilustracje pamiętamy jeszcze z dzieciństwa, kiedy to wyznaczał kierunki polskiej ilustracji.

Barbara Tora:
Zaciekawiła mnie również droga wyboru kariery artystycznej, tajemnice warsztatu i miłe wspomnienia kontaktów z ludźmi ze świata kultury oraz miłośnikami jego sztuki (szczególnie dziećmi). To im szczególnie poświęcił wiele prac jako ilustrator książek i czasopism. Józef Wilkoń jest oryginalny w swej twórczości stosując w malarstwie kult plamy farb i strukturę kreski. Wprowadził do ilustracji nieregularną formę – szarpaną – z uwagi na materiał użyty jako tło obrazu, a mianowicie papier workowy (po cukrze) stosunkowo łatwo dostępny w czasach komuny.

Stanisława Czernik:
Czułość i uważność na naturę, znajomość jej przejawów w najbardziej fantastycznych formach jakie potrafi stworzyć, uskrzydla wyobraźnię rzeźbiarza. Natura i artysta stapiają się w jedno z całym tym uniwersum realnym i wydobytym z materii siłą wyobraźni. Zwierzęta Wilkonia ukazują nam swoją istotę i indywidualną psychikę, patrzą na nas smutno, z zadumą, filuternie i szelmowsko, inteligentnie i z miłością, ale też z żalem i strachem. Przypominają o tym, że są zawsze obok ludzi, towarzyszą nam w naszym losie, jako istoty zasługujące na miłość, szacunek i uważność.

W jego sztuce dostrzegalny jest szacunek do zwierząt – podsumowała Teresa Furmanek-Wnęk.

Spotkanie DKK „Liberatorium” odbyło się 26 lutego 2020 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.