Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Nie ma świata poza Chojnami - proza Jakuba Małeckiego

wtorek, 19 lutego 2019
Kluby: Nie ma świata poza Chojnami -  proza Jakuba Małeckiego

Ciekawi głosu młodego pisarza sięgnęliśmy w DKK "Liberatorium" (19.02.2019) po "Rdzę" Jakuba Małeckiego.

Postacią wiążącą wszystkie elementy powieści jest Szymon Stawny, który zostaje osierocony przez rodziców. Poprzez jego dzieciństwo i dorastanie poznajemy nie tylko świat bohatera, jego rodziny, ale także mieszkańców wsi Chojny z całym ich przytłaczającym bagażem wspomnień i historii. To świat ludzi przywiązanych do miejsca, którym ciężko jest podjąć próbę życia poza własną wsią.

Chociaż nie wszyscy są zwolennikami posiekanej chronologii powieściowych wydarzeń, uznając je za nowomodne i pretensjonalne, to niewątpliwie ten zabieg wzmacnia ciekawość czytelnika.
Nadrealizm pozwala dojrzeć w powieści drugie dno, co czyni ją bardziej wysmakowaną, a przyjęta przez Małeckiego konwencja realizmu magicznego wyszukiwać elementy symboliczne (np. topola, jako symbol życia i śmierci).

Powieść wywołała bardzo  silne emocje:

Ujęły mnie wspomnienia dawno przeżytych lat wojny i okupacji, które rykoszetem uderzyły w moje serce (Barbara Tora).

Pamiętam do dzisiaj dom cioci, oborę, klatki dla królików. Chodziłam z moim wujkiem na łąkę, który kosił trawę i przywoził siano na drabiniastym wozie ( Maria Kantor).

Sądzę, że jest to powieść wartościowa, nieźle napisana, jednak czasami dość płytka i chaotyczna. Nie żałuję czasu spędzonego na jej czytaniu, ale też nie zostawiła ona we mnie głębszych śladów i wzruszeń - powiedziała na zakończenie Stanisława Czernik.


Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.