Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Niebezpieczne Ballyfrann

czwartek, 07 kwietnia 2022
Kluby: Niebezpieczne Ballyfrann

7 kwietnia 2022 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o powieści Deirdre Sullivan „Witamy w Ballyfrann”.

Ballyfrann to mała górska miejscowość, w której przed laty miała miejsce seria zaginięć i morderstw młodych dziewcząt. Tutaj spotykamy główne bohaterki powieści – bliźniaczki Maddy i Catlin, które wraz z mamą przeprowadziły się do zamku ojczyma. Od tego momentu atmosfera tajemniczości i grozy rośnie. Każdy z mieszkańców skrywa jakieś tajemnice, podobnie jak zamek i cała okolica. Bliźniaczki nie wiedzą, kto jest ich wrogiem,  kto przyjacielem i komu mogą zaufać, a więź między nimi słabnie pod wpływem życiowych wyborów i wzajemnych żalów.

Atuty tej powieści to mroczny i niepokojący klimat, rosnący ze strony na stronę, oraz użycie w tytułach rozdziałów nazw roślin, stosowanych w ziołolecznictwie. Nie spodobały nam się drastyczne opisy śmierci bądź maltretowania zwierząt, nierównomierny rozwój akcji, czyli rozwlekły początek, w którym nic się właściwie nie dzieje, a potem ciąg wydarzeń galopuje do punktu kulminacyjnego oraz mało przekonujący bohaterowie, których decyzje i działania powodują rozdrażnienie czytającego.

Podsumowując, to oryginalna, dziwna powieść, którą można przeczytać, jeśli potrafi się wybaczyć autorce parę niedociągnięć. Można też wykorzystać nazwy roślin, występujące w tytułach rozdziałów do gry, sprawdzającej naszą wiedzę z zakresu ziołolecznictwa lub wyobraźnię.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.