O sztuce epistolarnej, sensie wolności i przetrwaniu dzięki niezwykłej miłości rozmawialiśmy w oparciu o książkę Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze „Krótka historia o długiej miłości”.
Miłość Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego narodziła się w czasach wojny i przetrwała, pomimo trudnych chwil obojga bohaterów, szykan ze strony władzy a nawet śmierci dziecka.
Szacunek i niezwykła delikatność wyczuwalna jest w ich korespondencji. Jerzy nazywa listy od ukochanej „strumieniami otuchy”, to one pozwalają im przetrwać więzienie i lata rozłąki. Wspólne ideały i przekonania, a także umiłowanie wolności stanowią podstawę ich związku.
W tej książce mamy okazję poznać realny przykład, że taki platoński ideał miłosny może się przydarzyć w rzeczywistości. I to jest w niej optymistyczne i daje czytelnikom satysfakcję, również estetyczną, gdyż opowieść jest poprowadzona przez autorki z dużą kulturą i smakiem, bez niepotrzebnych sentymentalizmów i miłosnego lukru - podsumowała Stanisława Czernik.
Spotkanie odbyło się 17 września 2019 r.
Dyskusyjny Klub Książki „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.