21 października 2014 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Kopernikus” przy Filii nr 2 MBP w Jaśle, podczas którego dyskutowaliśmy o książce Marii Nurowskiej pt. „Sergiusz, Czesław, Jadwiga”.
Czy można oceniać ludzi tylko na podstawie ich twórczości? Jak ważne w ich ocenie jest człowieczeństwo, czyli jakimi ludźmi są na co dzień? Czy możemy ich oceniać polegając na opinii innych? Te i inne pytania były tematem dyskusji o książce Marii Nurowskiej, w której przeplatają się losy Czesława Miłosza – uznanego poety i noblisty, Sergiusza Piaseckiego, również nominowanego do nagrody Nobla, lecz po wojnie zakazanego i tajemniczej Jadwigi Waszkiewicz.
Moim zdaniem - powiedziała pani Grażyna - zamiarem autorki było przybliżenie postaci i twórczości Sergiusza Piaseckiego. Był on znanym pisarzem okresu międzywojennego, ale również przemytnikiem, awanturnikiem i narkomanem. To człowiek, którego książki w Polsce Ludowej były zakazane.
Pani Halinie książka wydała się bardzo emocjonalna - powiedziałabym nawet, że przerost w niej emocji nad treścią - stwierdziła.
Zarówno Miłosz jak i Piasecki byli docenieni przez krytyków literackich jako twórcy, ale ich życie budzi wiele kontrowersji - powiedziała pani Helena - daleko im do ideału.
W tej książce autorka pokazała, że wielki poeta nie musi też być krystalicznie czystym moralnie człowiekiem. Ideałów nie ma - podsumowała pani Ela.
Spotkanie było również okazją do wspólnego świętowania – właśnie mija rok działalności Klubu.
„Kopernikus” Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.