Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Od gruzińskiej przyrody po pałace monarchów

poniedziałek, 25 września 2017
Kluby: Od gruzińskiej przyrody po pałace monarchów

Z okazji Światowego Dnia Turystyki w Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle 25 września 2017 r. podróżowaliśmy po Gruzji oraz śladami Mozarta.


Podróż z Zofią Wojdyłą rozpoczęliśmy od Monastyru Dżwari, położonego na skarpie, którego budowa sięga pierwszego tysiąclecia. Kościoły i monastyry niezmiennie  tętnią modlitwą. Podziwialiśmy sztukę cerkiewną. Na białych ścianach ikony – arcydzieła Prawosławia  –  mówiła.

Zachwycaliśmy się strojem tbiliskich nowożeńców, który był w kolorze kremowym, zdobiony elementami ludowymi. Jednak najbardziej w pamięci zostały ośnieżone zbocza Kaukazu i rwąca rzeka Kura.

Niepodobna opowiedzieć o wszystkich miejscach, gdzie pozostawił ślady Mozart, chociaż byłaby to frapująca opowieść – rozpoczęła  Stanisława Czernik.
Zachwyt i admirację dla jego niezwykłej osobowości odkrywają w dużej mierze listy i poznane fakty z życia, które sprawiają że pragnie się dotknąć miejsc, gdzie kształtowała się  wyobraźnia kompozytora. Podróż śladami Mozarta okazała się eskapadą przez dwa wieki. Salzburg, Wiedeń, Praga – to miasta na których S. Czernik osadziła swoją historię.
Salzburg za czasów Mozarta był stolicą kościelnego państwa i arcybiskupstwa, ale chociaż prowincjonalny w stosunku do Wiednia czy Monachium, posiadał znaczącą elitę kulturalną, warstwę arystokratyczną i mieszczańską, która miała zapotrzebowanie na sztukę... i taka sztuka rzeczywiście w tym mieście kwitła –   kontynuowała S. Czernik.
Wspomnienie tej podróży i słuchanie muzyki austriackiego geniusza nieustannie wywołuje w niej wzruszenie.

Niezwykła elokwencja obu prelegentek sprawiła, że całkowicie wciągnęliśmy się w obie historie.