Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Państwo (nad)opiekuńcze

czwartek, 28 listopada 2019
Kluby: Państwo (nad)opiekuńcze

28 listopada 2019 r. Dyskusyjny Klub Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprosił na dyskusję o książce Macieja Czarneckiego  „Dzieci Norwegii : o państwie (nad)opiekuńczym”.

Odkąd Norwegia otworzyła rynek pracy, wielu Polaków wyjechało tam całymi rodzinami w poszukiwaniu lepszego życia. Po jakimś czasie okazało się, że na tym wspaniałym obrazie raju jest rysa – Barnevernet – tamtejsza opieka społeczna. Na forach internetowych pojawiają się ostrzeżenia: zabierają dzieci! rozdzielają rodziny! podburzają dzieci przeciwko rodzicom! 
             
Pani Halinie spodobała się rzetelność i obiektywizm autora, który uważnie wysłuchał obu stron. 
– Myślę, że różnice kulturowe, ale też różnice temperamentów i charakterów powodują te nieporozumienia – mówiła pani Halina. – Dobrze byłoby najpierw poznać kulturę i zwyczaje kraju do którego się jedzie, a uniknęlibyśmy wielu kłopotów.

Pani Helena zastanawiała się, czy lepiej robić coś, nawet popełniając błędy, czy nic nie robić.
– Wzniosła idea przyświeca instytucji  Barnevernet,  ale ludzie potrafią wszystko wypaczyć. Nie można wszystkich traktować szablonowo, ale każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie – powiedziała pani Helena.

–  I trochę dobrej woli z każdej ze stron, a będzie dobrze – podsumowała pani Ela. 
                                                       
Dyskusyjny Klub Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle - nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl