Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Paryż nie tylko w powieści

wtorek, 30 kwietnia 2019
Kluby: Paryż nie tylko w powieści

„Malarka gwiazd” Amelii Noguery stała się pretekstem do rozmowy o tym, jak wypromować tzw. bestseller i nabrać potencjalnych czytelników. Do literackiego garnka wrzucamy odpowiednio wiarygodny aparat psychologiczny bohaterów, podprawiamy szczyptą sztuki, do tego ładna okładka – sukces wydawniczy gwarantowany.

Powieść zawiera elementy charakterystyczne dla wielu jej rodzajów. Jest tu więc zarys historii rozgrywającej się w Europie na przestrzeni lat 1934 - 2000 oraz dzieje życia kilku rodzin hiszpańskich, które przeniosły się z kraju owładniętego rozruchami do początkowo bezpiecznej Francji. Jest pierwiastek powieści kryminalno-detektywistycznej, do końca trzymającej czytelnika w napięciu i niewiedzy - kto jest kim – rozpoczęła spotkanie Barbara Tora.

Najsłabszą, moim zdaniem, stroną książki jest styl, a ściślej język opisu. Nie wiem, może to wina tłumaczki, ale to wielosłowie pełne patosu i trochę napuszonych analiz psychologicznych zrażało mnie do lektury i powodowało znużenie – zawyrokowała Stanisława Czernik, nakreślając jednocześnie atuty powieści, jak chociażby wysoką umiejętność konstruowania fabuły. Zgodziła się z nią Maria Gajdzica, której niezwykle pretensjonalne wydało się czasowe poszatkowanie narracji. Dla Marii Kantor najbardziej interesujący był rozdział o Paryżu, który kojarzy z pełnymi pasji i namiętności artystami, takimi jak Van Gogh czy Picasso.

Wspaniała opowieść Teresy Furmanek-Wnęk o jej podróży do Paryża była dopełnieniem spotkania i rekompensatą nieudanej lektury. Świetnie zagospodarowany teren dla mieszkańców i gości odwiedzających miasto, piękne paryskie bulwary i wyczuwalny smak pieczonych kasztanów. Miała szczęście, że zwiedziła Katedrę Notre Dame zanim zniszczył ją pożar.

Rejs po Sekwanie to znakomita perspektywa oglądu miasta, a światło przenikające z witrażowych rozet Katedry do dzisiaj są w mojej pamięci. Paryż zrobił na mnie ogromne wrażenie i z pewnością tam wrócę – dodała na zakończenie.

Dyskusyjny Klub Książki „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.