Kluby: Plotka wyleci wróblem - „Michaliny” o przysłowiach ludowych

poniedziałek, 05 lutego 2018
Kluby: Plotka wyleci wróblem - „Michaliny” o przysłowiach ludowych

5 lutego 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”.

Przysłowia są mocno zakorzenione w tradycji ludowej. Wyznaczają zasady postępowania, ostrzegają, dają dobre rady. Nieco już zapomniane przypomniała Krystyna Pilch: Plotka wyleci wróblem a wróci bawołem; Z cudzego woza wysiadaj w pół morza.

Zebranym podobały się też te wyszukane przez Marię Słowik:

Czasem luty się zlituje i człowiek wiosnę poczuje;
Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła dobrych pączków nasmażyła.

Z okazji Św. Walentego nie mogło zabraknąć wierszy miłosnych. Wyjątkowość tego dnia, mobilizuje do większej uprzejmości w wierszu Heleny Jareckiej „Miłość”.
Na Gromniczną z dachu ciecze, to się zima długo wlecze – przypomina Maria Tomasik, która także ostrzega przed nieczułością serca w „Gromnicznej Pani”:

Przez zaśnieżone pola
idzie gromniczna Pani.
Niesie nam ze sobą światło.
(...)

Podobne przesłanie wybrzmiewa z tekstu Bernadety Samborskiej:

Przychodzisz cała w bieli
z gromnicą w świętej dłoni.
Światłem ogrzewasz serca
zło wszelkie odgonisz.

Teresa Macek najbardziej ceni waleczną Agatę, która chroni dom od niebezpieczeństw, pożarów i złych zdarzeń. Jej atrybuty to – sól, chleb i woda. Z tą legendarną Świętą wiążą się przysłowia:

W dzień Świętej Agaty to dopiero pół zimy rogatej;
Chleb Świętej Agaty od ognia strzeże chaty.

Na zakończenie spotkania gratulacje od wszystkich „Michalin” zebrała Maria Słowik, która za wysokie osiągnięcia w kulturze w 2017 r. otrzymała statuetkę od Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących -  „Podkarpacie”.