Kluby: Pomiędzy światem ludzi i światem zwierząt

wtorek, 23 września 2014
Kluby: Pomiędzy światem ludzi i światem zwierząt

Po wakacyjnej przerwie, 23 września 2014 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Kopernikus”  Filii nr 2 spotkali się na dyskusji o książce  Jodi Picoult „Pół życia”.

"Pół życia" to historia  rodziny Warrenów. Luke Warren jest światowej sławy badaczem wilków, który poświęcił całe życie pasji, rujnując tym swoją rodzinę. Gdy zostaje ciężko ranny w wypadku samochodowym, w życiu całej rodziny następuje szereg zmian – po latach wraca do rodzinnego domu Edward, syn Luka, aby wspólnie z siostrą Carą zaopiekować się ojcem. Wspólny pobyt skłania do zadawania pytań.

Relacje między rodzeństwem stanowią doskonały dowód na to, że niewyjaśnione sprawy mają swoje odzwierciedlenie w przyszłości - stwierdziła pani Maria. Zobowiązany przez Luka do odłączenia go od aparatury podtrzymującej życie, Edward zostanie zmuszony do podjęcia decyzji, będącej jedną z najtrudniejszych w życiu każdego człowieka. Cała ta sytuacja rodzi nowe konflikty między Carą a Edwardem, jest również okazją do wyjaśnienia sobie trudnych spraw sprzed lat.
Decyzja o odłączeniu od aparatury jest bardzo trudna - powiedziała pani Halina - zwłaszcza dla osób najbliższych. Dodałabym jeszcze jedno - jesteś człowiekiem, żyj jak człowiek.
Zadaję sobie pytanie: Jakie są granice pasji? Ile można jej poświęcić - zastanawiała się pani Ela - może ludzie z taką pasją nie powinni zakładać rodziny?
Myślę, że cały sens tej historii oddają słowa Luka: „Stałem się mostem pomiędzy światem ludzi i światem zwierząt. Pasowałem do obu i do żadnego nie należałem. Połowa mojego serca została z wilkami, połową mieszkałem z rodziną. Gdybyście nie wiedzieli: do życia potrzebne jest całe” - podsumowała pani Helena.

Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Wszystkich zainteresowanych klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle pod nr tel. 13 446 9001 lub e-mail : filia2@mbp.jaslo.pl.