Kluby: Pośród malarsko – filmowych gigantów

,
Kluby: Pośród malarsko – filmowych gigantów

Z cyklu „Filmowe portrety malarzy” Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprasza na rozmowę o filmie Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż”.

Pretekstem do nakręcenia filmu był esej Michaela F. Gibsona pod tym samym tytułem. Jednak materiał prymarny stanowi obraz Pietera Bruegla „Droga krzyżowa” (1564), który reżyser kontemplował w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.
Istota tych obrazów polega na tym, że można w nie wejść, chce się dotknąć tych ludzi, być wśród nich
– mówi o swoim filmie w jednym z wywiadów. Lech Majewski pokazuje na przykładzie niderlandzkiego „giganta”, jak świat sztuki i filmu łączy się w kongenialnej wizji reżysera. Spotkanie odbędzie się 19 grudnia br. (poniedziałek), o godz. 16.00. w Centrum Informacji Lokalnej MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.