Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Rozdzieleni

wtorek, 28 marca 2017
Kluby: Rozdzieleni

28 marca 2017 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawiali o problemach poruszonych w książce Martina Sixsmitha „Tajemnica Filomeny”.

Anthony Lee w wieku 3 lat został odebrany samotnej matce, która przebywała w ośrodku w Irlandii, prowadzonym przez zakonnice. Chłopiec został adoptowany przez amerykańską rodzinę i od tej pory nazywał się Michael Hess. Uczucie odrzucenia towarzyszyło mu przez całe życie. 
Po latach śmiertelnie chory  Michael próbuje odszukać swoją biologiczną matkę, ona również szuka swego syna, ale oboje trafiają na mur milczenia ze strony zakonnic.
Co spowodowało niemożność spotkania się matki i syna? Dlaczego państwo pozwalało instytucjom kościelnym na takie procedery? Dlaczego matce nie pozwolono skontaktować się z odebranym dzieckiem?
Pani Halina zauważyła, że Michaelowi, który w Stanach Zjednoczonych zrobił oszałamiającą karierę, całe życie towarzyszyła niska samoocena. Brak korzeni, przynależności  jest bardzo destrukcyjny - powiedziała.
Każdy popełnia błędy, ale od zakonnic i księży wymaga się więcej. Ich moralność powinna być bez zarzutu - podsumowała pani Grażyna.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle - nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl