Facebook
A A A

Kluby: Słowami można walczyć

czwartek, 08 października 2015

8 października 2015 roku o godz. 17.00 Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki „Zaczytani” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczył w IV Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej, zorganizowanej przez Instytut Książki i Wydawnictwo Zielona Sowa. Wraz z innymi członkami Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski, biorących udział w akcji, w tym samym dniu i o tej samej porze, ale każdy w swoim mieście, dyskutowaliśmy o książce Siedem dni Eve Ainsworth.

Książka spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Na pytanie, komu podobała się powieść Eve Ainsworth, ręce wszystkich klubowiczek podniosły się do góry. Olga stwierdziła: Podobało mi się to, że Kez posługuje się dosadnym językiem. Dorośli mają problem z językiem używanym przez młodzież i udają, że on nie istnieje. A książka napisana takim językiem bardziej do mnie trafia. Przeczytałam ją w jeden wieczór.
Klaudia również doceniła język, ale uznała, że tematyka powieści jest oklepana: Wszyscy mówią o prześladowaniach wśród młodzieży i staje się to sztuczne i nieprawdziwe.

Korzystając z układu książki, bazującego na dniach tygodnia, stworzyłyśmy kolorowe plansze na każdy dzień i jednocześnie na każdy rozdział książki. Na jednej części opisałyśmy najważniejsze wydarzenia  z życia Kez i Jesss, a na drugiej to, co jest dla nas ważne w tym dniu.Podczas dyskusji nasunęło się pytanie: Czy byłyście kiedyś w takiej sytuacji i co zrobiłybyście na miejscu Jess? Większość spotkała się z jakąś formą znęcania się i wyśmiewania, ale jak zauważyła jedna z klubowiczek: Nie każdy pozwoli na to, żeby go prześladować. Słowami można też walczyć.

Spotkanie odbyło się w tymczasowej siedzibie MBP w auli Gimnazjum nr 1, ul. Czackiego 2 w Jaśle.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.