Kluby: Strofy o kotach czyli spotkanie z Agnieszką Frączek

czwartek, 23 października 2014
Kluby: Strofy o kotach  czyli spotkanie z Agnieszką Frączek

W ramach Fan Book Sobniów, Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, 23 października 2014 r. w Zespole Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek.

Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką, leksykografem oraz poetką. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się też badaniem  słowników polskich i niemieckich. W wolnych chwilach pisze dla najmłodszych, bo jak mówi - sprawia jej to wielką frajdę. W tym niecodziennym wydarzeniu wzięli udział uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej ZSM nr 5 w Jaśle.

W książkach dla  dzieci popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Na pytanie  skąd bierze pomysły, odpowiedziała: Biorę je z fantazji, z języka polskiego a najczęściej po prostu z życia.
Jest posiadaczką czterech kotów i uwielbia o nich mówić. Koty są bohaterami jej książek, dlatego z wielką przyjemnością przeczytała Kotostrofy czyli o kotach strofy. Opowiedziała o genezie książki i odpowiedzialnej pracy ilustratora. Mówiła także „całkiem niepoważnie” o poważnych błędach językowych, stosowanych często przez małych i dużych. Pisarka zaprezentowała  książkę „Rany Julek! – o tym jak Julian Tuwim został poetą”, oraz „Zielono mi”-  tomik wesołych, dowcipnych i łamiących języki wierszy. W książkach jest wszystko możliwe – powiedziała na zakończenie tego niezwykle wesołego spotkania.

Najmłodsi czytelnicy przekonali się, że nauka poprawnej polszczyzny nie musi być trudna i nudna, podana w formie wierszy pełnych zaskakującego humoru, staje się świetną zabawą. A chętnych do odkrywania uroków polszczyzny z Agnieszką Frączek zapraszamy do korzystania ze zbiorów Biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki  oraz WiMBP w Rzeszowie.