Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Tajemnicza piekarnia

wtorek, 24 kwietnia 2018
Kluby: Tajemnicza piekarnia

24 kwietnia br.  Dyskusyjny Klub Książki „Kopernikus” Filii nr 2  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprosił na dyskusję o książce Magdaleny Witkiewicz „Ballada o ciotce Matyldzie”.

Ciotka Matylda – osoba nietuzinkowa i mądra, jest współwłaścicielką tajemniczej firmy, którą prowadzą bliźniaki:  Przemcio i Oluś, z wyglądu dresiarze,   a w rzeczywistości osoby o złotym sercu. Joanka wcześnie straciła rodziców, jej opiekunką została właśnie ciotka Matylda, która nawet z zaświatów dba o swoją siostrzenicę. Małżeństwo  Joanki nie układa się najlepiej,  jej mąż – jak się okazało – bardziej  kochał swoją pracę niż żonę i mającą się narodzić córeczkę. Pomoc i wsparcie Joanka dostaje właśnie od bliźniaków – ludzi zupełnie obcych.

Z pozoru książka lekka, łatwa i przyjemna, ale jednak jest się nad czym zastanowić – zaczęła pani Grażyna.  Mnie najbardziej uderzyło to, jak dorosły człowiek, mam na myśli  męża Joanki, może być tak niedojrzały emocjonalnie. Tacy ludzie nie powinni zakładać rodziny.  

Pani Helena była pod wrażeniem mądrości życiowej ciotki Matyldy, która twierdziła, „że łatwo jest przestrzegać 10 przykazań, trudniej po prostu być dobrym człowiekiem”. Tylko tyle i aż tyle – powiedziała pani Helena.

Natomiast infantylne dialogi bliźniaków przeszkadzały trochę pani Halinie – Dorośli i wykształceni faceci, a rozmawiają jak dzieci, chyba że ma to podkreślić ich dobry charakter? 

Podsumowując lekturę Klubowiczki stwierdziły, że jest humorystyczna, ale i poważna, na dodatek zawiera świetną poradę na odstresowanie: podlewanie trawnika.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle - nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl