Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Tuwim – dramat odrzucenia

czwartek, 17 września 2015
Kluby: Tuwim – dramat odrzucenia

O uwikłaniach i dramacie Juliana Tuwima rozmawialiśmy 17 września 2015 r. w DKK „Liberatorium”  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Julian Tuwim nieco zapomniany poeta dwudziestolecia międzywojennego, został przywołany przez Mariusza Urbanka w biografii „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”. W ogólnej świadomości najczęściej kojarzy się z wierszami dla dzieci, choć jego dorobek obejmował teatr, kabaret, lingwistykę. Mało kto też pamięta, że tworzył palindromy, które opublikował w książce Pegaz dęba. Oto przykład:

Popija rum As, samuraj i pop
Muzo, raz daj jad za rozum.

Z biografii Urbanka wyłania się obraz poety, którego talent, przecież niekwestionowany, nie jest wystarczającą przepustką do grona polskich poetów. Dla niektórych polskich środowisk jego wiersze wypływające z najczystszej polszczyzny będą zawsze twórczością obcą (…).Dramat Tuwima polegał na totalnym rozdarciu osobowości, na problemie odrzucenia i nieustannym podważaniu przez część środowiska społecznego jego tożsamości - uważa Stanisława Czernik.
Uwikłany w polityczne układy, nękany chorobami nie miał już tej weny twórczej. Jego poezja  po powrocie do kraju straciła skrzydła Pegaza oraz mistrzowską wprawę w operowaniu słowem,  finezję budowy wiersza i jego materii. Umarł w najgorszym momencie przed następującą odwilżą polityczną i nie zdążył się już wytłumaczyć ze swoich postaw i zaangażowania politycznego. W tych niezwykle pokrętnych i zmiennych opiniach o ludziach i czasach, w których przyszło mu żyć, Tuwim wydaje się być człowiekiem łatwowiernym i naiwnym, wyrażającym się z wielkim uczuciem  i zaangażowaniem w sprawy i tematy, które z czasem historia zweryfikowała jako fałsz - uzupełniła Barbara Tora.

Tadeusz Hołsyniuk był dla postawy politycznej Tuwima mniej łaskawy, uważając, że jego konformizm wynikał z niskich pobudek. Jednak biografia Urbanka sporo wyjaśnia, wyłania się z niej człowiek – poeta z całą swoją mizerią i genialnością. Cokolwiek by powiedzieć, poezja Tuwima cały czas jest aktualna i nowatorska także dla młodych wykonawców. Na zakończenie spotkania, jak jeden mąż wyrecytowaliśmy „Lokomotywę”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.