12 października 2018 na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle zanurzyliśmy się w niezwykłym świecie osobliwców.
Ransom Riggs – amerykański pisarz, autor bestsellerowej powieści Osobliwy dom pani Peregrine, w Baśniach osobliwych stworzył rzeczywistość nawiązującą do powieści, ale poprzedzającą czasy w niej ukazane. Opowieści zawarte w tej książce wyjaśniają jak powstał świat osobliwców i zasady w nim obowiązujące.
Baśnie osobliwe otwierają przed czytelnikiem magiczny świat pełen dziwolągów, w którym mogą wydarzyć się rzeczy niemożliwe. Pomimo, że różnią się od klasycznych baśni, zawierają morał i to nie jeden. Zaskakują i skłaniają do refleksji.
Jak się okazało, każdy miał swoją ulubioną baśń, która wywarła na nim największe wrażenie. Emilkę i Madzię oczarowała Pierwsza ymbrynka, historia zmiennokształtnej kobiety, potrafiącej zapętlać czas i walczącej o uratowanie przyjaciół przed śmiercią, nawet wtedy, gdy sami stracili już nadzieję. Igorowi spodobała się opowieść O dziewczynie, która poskramiała senne koszmary i Szarańcza. Podczas gorącej dyskusji uznaliśmy, że najwięcej głębokich przesłań zawiera baśń Znakomici ludożercy. Z kolei z Kokobolo niektórzy mieli największy kłopot. Być może dlatego, że jest to historia o samoakceptacji i podążaniu własną ścieżką, bez względu na to, co pomyślą czy powiedzą inni.
Baśnie zwracają uwagę na znany fakt, że odmienność przeraża i budzi wrogość. W stworzonym przez autora świecie osobliwców jest coś, co wciąga, chwyta za serce i nie pozwala o nim zapomnieć.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.