Kluby: Ucieczka nie jest wyjściem

czwartek, 15 czerwca 2017
Kluby: Ucieczka nie jest wyjściem

13 czerwca 2017 r. ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klub Książki „Koperniku” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle poświęciliśmy na dyskusję o książce Małgorzaty Wardy „Miasto z lodu”.

W małej górskiej miejscowości w śniegu zostaje znaleziona w stanie krytycznym trzynastoletnia Agata. Dziewczynka wraz z matką przyjechała kilka miesięcy wcześniej z Gdyni. Podczas przesłuchania okazuje się, że matka nie widziała córki od dwóch dni. Świadkowie mówią co innego. Dlaczego nie zgłosiła zaginięcia dziecka? Czy dziewczynka była zaniedbywanym dzieckiem? Pytania mnożą się, ale większość mieszkańców już osądziła „wyrodną matkę”.

Zaczyna się jak kryminał, ale to bardzo emocjonalna, psychologiczna i wielowątkowa książka - powiedziała pani Maria.

Pani Grażyna zauważyła problem choroby Teresy, która bardzo kocha swoją córkę, chce się nią opiekować i stworzyć jej prawdziwą rodzinę, ale choroba dwubiegunowa powoduje, że to Agata często musi się opiekować matką.
Uważam, że pomoc w chorobie potrzebna jest przede wszystkim rodzinie, aby rozumiała na czym polega problem i  nauczyła się pomagać - powiedziała pani Grażyna

Tytuł książki jest doskonałym przesłaniem i symbolizuje oziębłość i brak empatii środowiska, w którym tylko pozornie żyją szczęśliwi ludzie - podsumowała pani Halina.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle - nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl