Kluby: Uniwersalna sztuka fobii i lęków

wtorek, 25 marca 2014
Kluby: Uniwersalna sztuka fobii i lęków

W Klubie „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle 25 marca  2014 rozmawialiśmy o kontrowersyjnej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy: portret podwójny”.

Beksiński wciąż fascynuje a magia jego obrazów przyciąga zarówno miłośników jak i antagonistów. To artysta, którego wizje poruszają wyobraźnię odbiorcy. Talent i inteligencja Zdzisława pozwala dać im wymiar uniwersalny i symboliczny, stwarzając sztukę w której wiele osób może odnaleźć i nazwać własne lęki – uważa Stanisława Czernik.
Książka ta pozostanie na długo w mojej wyobraźni. Dla mnie to mroczna opowieść o ludziach i ich losach. Okazuje się, że ani zacne pochodzenie czy wykształcenie i talenty nie są w stanie wygrać walki z własną psychiką  i różnymi dręczącymi fobiami – powiedziała Barbara Tora.
Na podstawie książki spróbowaliśmy zbudować niebanalne osobowości obydwu bohaterów. Nie było to łatwe, gdyż wielowymiarowość postaci wymykała się prostym klasyfikacjom. Urszula Wójcik dostrzegła, że oziębłość uczuciowa Zdzisława i brak celebrowania wspólnych posiłków nie sprzyjały normalnemu rozwojowi dziecka a dorosły już Tomasz nie odcina się od zachowań ojca lecz je powiela.

Na zakończenie spotkania obejrzeliśmy wywiad z malarzem oraz dokonaliśmy własnej analizy jego obrazów. Choć artysta w swoich wypowiedziach stwierdzał, że nie obchodzi go konfrontacja z widzem, to jednak mimo to podjęliśmy próbę przeniknięcia jego mrocznych wizji.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.