Kluby: W ogrodach rudej jesieni

wtorek, 20 września 2022
Kluby: W ogrodach rudej jesieni

Jesień już niebawem zawita, więc Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle zanurzył się w jej atmosferę. Spotkanie rozpoczął nostalgiczny wiersz Edwarda Stachury „Jesień”:

Zanurzać zanurzać się
w ogrody rudej jesieni
i liście zrywać kolejno
jakby godziny istnienia
(…)

Poetki namalowały literacki pejzaż jesieni: wybarwione liście w lasach i sadach (M. Słowik „Jesień”); magnolie, kaliny i róże, będące wspomnieniem letniego ogrodu (H. Jarecka „Mój ogród”); czarne punkty głodnych wron i gawronów na zaoranej glebie (J. Trznadel „Nadchodzi złota polska jesień”); poranna rosa, która srebrzystą nicią babiego lata, oplata pożółkłe liście i kwiaty (M. Buczyńska „Jesienne spostrzeżenia”); złote kwiaty chryzantem (M. Bielamowicz „Jesień listopadowa”) ; obsypane kwieciem wrzosy (K. Pilch „Kolory jesieni”, M. Chochołek „Barwy jesieni”).

Oprócz tegorocznych przetworów pojawiły się ozdoby: dynia uszyta z materiału, bukiety z jesiennych liści i ziół (T. Macek, A. Antonik, R. Kolanko), szydełkowa serweta (J. Chochołek).

Teresa Macek, prezes Klubu, pogratulowała Marii Słowik (Święcany) nagrody za działalność kulturalną na rzecz Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Jaśle.

Spotkanie odbyło się 20 września 2022