Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Wanda Chotomska

czwartek, 23 stycznia 2020
Kluby: Wanda Chotomska

Dyskusyjny Klub Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle 23 stycznia 2020 r. zaprosił na dyskusję o książce Barbary Gawryluk  „Wanda Chotomska : nie mam nic do ukrycia”.

Chotomska jest autorką ponad dwustu książek, tysięcy wierszy, piosenek, sztuk teatralnych i kabaretowych. W szczerej rozmowie z Barbarą Gawryluk opowiada o swoim wojennym dzieciństwie i dorastaniu, o zmaganiach z cenzurą w czasach PRL-u, kiedy wierszem i dowcipem potrafiła wyratować się z każdej opresji. Wesoła, a czasami nieco szalona, była lubiana przez kolegów i kochana przez dzieci.                                                                                     

Dzięki tej biografii poznajemy lepiej zarówno twórczość autorki, jak i jej życie prywatne. Przyjaźnie, które przetrwały lata, w tym najbliższe z Mironem Białoszewskim, czy Bohdanem Butenko. Zdjęcia i fragmenty twórczości są dużym plusem książki.

Pani Helenie przypomniały się wiersze i bajki, które czytała swoim dzieciom. 
– Proste i rytmiczne, dobrze się czytało i łatwo zapamiętywało – mówiła. Moim dzieciom bardzo się podobały.

Pani Grażyna, emerytowana bibliotekarka, wspominała, jak po spotkaniu autorskim w jasielskiej bibliotece Wanda Chotomska zażyczyła sobie  „wycieczki” po lokalnych szmateksach. – Zostawiła  w nich całe honorarium i była bardzo zadowolona.

Pani Ela zauważyła, że książka Barbary Gawryluk jest jakby laurką dla Wandy Chotomskiej, czyta się ją jednak bardzo dobrze.
- Twórczość Chotomskiej to nasza młodość – podsumowały Klubowiczki.
                                                      
Dyskusyjny Klub Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle -  nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl