Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Wąski pas lądu

piątek, 22 października 2021
Kluby: Wąski pas lądu

22 października 2021 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle  w trakcie spotkania DKK „Liberatorium” rozmawialiśmy o książce Christine Dwyer Hickey „Wąski pas lądu”.

Irlandzka pisarka przyjęła dość zawiłą formę tej zbeletryzowanej biografii Edwarda Hoppera, jednego z najwybitniejszych amerykańskich malarzy XX. Autorka, poprzez wyraziste zbudowanie postaci, pokazuje zderzenie dwóch silnych osobowości twórczych – E. Hoppera i J. Nivison,  ich  relacji w starym, mającym swoje rytuały małżeństwie. Akcję powieści osadza na półwyspie Cape Cod.

Formuła powieści nie posłużyła do głębszego opisu jego osobowości artystycznej, ale może to nie było intencją autorki. W tej powieści pana H. mógł zastąpić każdy inny malarz lub nawet osoba niekoniecznie związana z malarstwem. W końcu poszukiwanie dobrego światła do obrazów to za mało na budowanie sylwetki artysty – argumentuje Stanisława Czernik.

Są tu interesujące obszary prawd socjologicznych i psychologicznych – zauważa Teresa Furmanek-Wnęk.

Cudowna, pełna niuansów i emocji  – broni Irlandki Urszula Wójcik-Radoniewicz.

Choć irytuje powolnością akcji, kumuluje gorące, negatywne emocje, które są opowieścią o samotności i smutku – konstatuje Wiesław Telega.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.