Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Wena to mit - spotkanie autorskie z Iwoną Bracik

czwartek, 21 marca 2019
Kluby: Wena to mit - spotkanie autorskie z Iwoną Bracik

21 marca 2019 z okazji  Światowego Dnia Poezji w MBP w Jaśle Dyskusyjne Kluby Książki „Zaczytani” miały okazję posłuchać wierszy i  porozmawiać o poezji z młodą autorką, Iwoną Bracik, licealistką, sześciokrotną laureatką OKLTDiM organizowanego przez jasielską Bibliotekę.

Zaczęła pisać  w szkole podstawowej. Pierwszy raz otrzymała nagrodę za opowiadanie jako uczennica trzeciej klasy.  Kiedy zaczynała tworzyć, jej  utwory, zwłaszcza wiersze, spotkała krytyczna ocena nauczycieli, co jednak nie sprawiło, że porzuciła pisanie. Raczej zmobilizowało ją to do poprawy warsztatu.

Młoda autorka przeczytała nam swoje ulubione starsze i nowe wiersze, zachęcając uczestników spotkania do wypowiadania swoich opinii. Stwierdziła, ze  poezja nie zawsze ma głębsze przesłanie, czasem po prostu  opisuje chwilę, zdarzenie, przelotny stan ducha. Nie przejmuje się tym, że być może trzyma się schematów, chociaż lubi je łamać. (Łamie schematów też może być schematem). Zdaje sobie sprawę ,że wszystko zostało już napisane, ale zawsze można napisać to na nowo. To osobowość twórcy nadaje właściwy sens dziełu. W tej chwili skupia się bardziej na prozie niż poezji i pisze powieść.

O swoim pisaniu mówi: Nie czekam na natchnienie. Założyłam sobie 500 słów dziennie i tego się trzymam. Moim mentorem jest Stephen King, który codziennie pisze 1500 słów. Każdy się rozwija. Kiedy czytam swoje starsze wiersze, to dziwie się, że je napisałam. Wydaje mi się, że teraz zrobiłabym to lepiej. Młodym twórcom poleca doskonalenie warsztatu, konsekwentne pisanie, a nie czekanie na wenę, która może nigdy nie nadejść.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie