Kluby: Winny czy niewinny?

wtorek, 20 lutego 2018
Kluby: Winny czy niewinny?

20 lutego 2018 r.  Dyskusyjny Klub Książki „Kopernikus” Filii nr 2  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprosił Klubowiczki do rozmowy o książce Remigiusza Mroza „Kasacja”.

Kordian Ordyński rozpoczyna pracę w renomowanej warszawskiej kancelarii prawniczej. Razem ze swoją przełożoną – mecenas Joanną Chyłką – mają bronić syna biznesmena, oskarżonego o bestialskie zamordowanie dwóch osób. Dowody wskazują na to, że klient jest winny, ale sprawa nie jest jednoznaczna. Oskarżony wprawdzie nie przyznaje się do winy, ale  nie chce współpracować z obrońcami.

Intryga dobrze skonstruowana, wyraziste charaktery głównych bohaterów, treść trzymająca w napięciu i bardzo sugestywnie przedstawiona, uwłaczająca dla młodego człowieka praca w korporacji - znak naszych czasów – powiedziała pani Halina.

Konstytucja nam gwarantuje, że każdy człowiek ma prawo do obrony, ale czy takie samo prawo powinien mieć psychopata lub osoba mordująca z premedytacją? – zastanawiała się pani Ela. – A zakończenie niesamowite. Rozważałam różne warianty, ale o takim nawet nie pomyślałam.

Pani Grażyna zwróciła uwagę na ponadprzeciętną inteligencję mordercy, który prowadził swoich obrońców jak po sznurku.
Klubowiczki dyskutowały również o tym, czy prawnik może mieć moralny dylemat broniąc psychopatów? Chyba, jak do każdego zawodu, do tego też potrzebne są pewne predyspozycje – podsumowały.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle - nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl