Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Wymiataczka

czwartek, 27 czerwca 2019
Kluby: Wymiataczka

27 czerwca 2019 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Jaśle rozmawialiśmy o książce Fiony Mitchell  „Pokój służącej”.

Dwie siostry z Filipin, Dolly i Tala, pracują u brytyjskich imigrantów w Singapurze. Opuściły swoich najbliższych, aby zapewnić im lepszy byt. Mieszkają w maleńkich pokoikach bez okien i wentylacji, są szpiegowane, wykorzystywane pod każdym względem. Mimo to gotują, sprzątają i wychowują dzieci bogatych Brytyjczyków. Na dodatek w internecie rekordy popularności bije blog tajemniczej Vandy, obrażający służące cudzoziemki i dający rady, jak ze służących zrobić pokorne niewolnice. Niepokorna Tala nie godzi się na taki stan rzeczy. Postanawia zdemaskować Vandę i zakłada własny blog o nazwie Wymiataczka, na którym demaskuje ukrywane przez pracodawców karygodne traktowanie służących.

Pani Halinie podobał się styl i temat książki. – Wieje z niej optymizmem i dobrą atmosferą, mimo że porusza poważne problemy, bo to przecież niewolnictwo w XXI wieku. Służące traktowane są przez pracodawców i agencje jako istoty gorszego gatunku, a niejednokrotnie  przewyższają ich inteligencją, umiejętnościami i empatią – powiedziała.

Dla pani Eli to również książka o okrucieństwie i przemocy stosowanej przez bogate kobiety wobec służących. – A przecież one nie tylko sprzątały i gotowały, ale też zajmowały się dziećmi i kochały te dzieci, często z wzajemnością – dodała pani Ela. 

Klubowiczki stwierdziły, że optymistyczne zakończenie o spełnianiu własnych marzeń powoduje, że mimo poważnego tematu, książkę czyta się  z przyjemnością.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle -  nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl