Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Zemsta zza grobu

środa, 21 marca 2018
Kluby: Zemsta zza grobu

Czy istnieje właściwy powód uzasadniający samobójstwo? Jeśli nawet, to nie jest to żaden z trzynastu, podanych przez Hannah, główną bohaterkę książki “13 powodów” - uznali uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki “Zaczytani” podczas spotkania 21 marca 2018 r.  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Książka Jaya Ashera „13 powodów” została wydana  w 2007 r. Jest to opowieść o samobójstwie popełnionym przez licealistkę, która pozostawia kasety magnetofonowe oskarżając 13 osób  o przyczynienie się do podjęcia przez nią takiej decyzji.
Powieść jest międzynarodowym bestsellerem i numerem jeden na liście "New York Timesa”, a Netflix wyprodukował serial pod tym samym tytułem, oparty na książce.
Uczestnicy spotkania skrytykowali postępowanie Hannah, a powody samobójstwa ujawnione przez nią na kasetach, stanowiących rodzaj retrospekcyjnego  pamiętnika, uznali za śmieszne. Czy naprawdę traumatycznym wydarzeniem jest to, że ktoś nie powie ci, że świetnie wyglądasz w nowej fryzurze, albo że koleżanka, z którą poszłaś na imprezę, zostawi cię, by porozmawiać z innymi? Z czasem pojawiają się poważniejsze sytuacje, ale można odnieść wrażenie, że w niektóre bohaterka pcha się sama, żeby potwierdzić swoją teorię, jak bardzo jest prześladowana, nierozumiana i ma podstawy do bycia nieszczęśliwą.
Bohaterka jest w moim wieku, a zupełnie jej nie rozumiem. Najłatwiej jest zwalić wszystko na innych i grać rolę ofiary - uznała Kornelia. Pomysł z wysłaniem kaset to rodzaj zemsty zza grobu, chorej zemsty, jakby chciała zniszczyć życie innych, bo jej się przestało podobać - stwierdziła Ola. Niektórzy nie mają pojęcia, czym są prawdziwe problemy i z wszystkiego robią problem - dodała Olga - Jeśli ktoś ma depresję, to powinien się leczyć, a nie oskarżać wszystkich wokół, że to ich wina.
Klubowicze stwierdzili, że problemy bohaterki można było szybko i skutecznie rozwiązać, a Hannah była przewrażliwiona. Czy jednak rzeczywiście winę ponoszą nastolatki, a co z dorosłymi, rodzicami i nauczycielami, którzy niczego nie zauważyli?

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.