Ciepłym, majowym popołudniem spotkałyśmy się, aby porozmawiać o książce „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”, opublikowanej przez Wydawnictwo Czarne. Autorka reportażu o dzielnicy polskich emigrantów w Nowym Jorku oddaje głos swoim bohaterom, nie komentując ich historii. Niektórych podziwiamy, innym współczujemy, czasem zastanawiamy się, jak tak można... Zdarza się, że kontrast pomiędzy oczekiwaniami emigrantów marzących o swoim udziale w american dream, a tym, jak pracowali na swój amerykański los, jest dobitny.
Książka stała się pretekstem do ożywionej dyskusji. Wymieniałyśmy wspomnienia, anegdoty i zasłyszane opowieści. Temat był bliski każdej z nas, albo za przyczyną emigrantów wśród bliskich, albo własnych emigracyjnych doświadczeń, tych odleglejszych – amerykańskich, i tych bliższych – europejskich.
Próbowałyśmy odnaleźć schematy zachowań Polaków za granicą, powtarzające się niezależnie od kraju zamieszkania, naszkicować granice asymiliacji i zachowywania swojej odrębności, zastanowić się, na ile ludzie, wyrwani ze swojego środowiska, zmieniają swoje zachowanie.
Świetna lektura.
Spotkanie odbyło się 28 maja 2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków budżetu Województwa Podkarpackiego.