„Dziady i dybuki : opowieść dygresyjna”, książka rozmiarów solidnego podręcznika do historii, opowiada dzieje rodziny autora. Wśród przodków Kurskiego nie brakowało naukowców, przedsiębiorców, żołnierzy i tych, którym przyszło po prostu krzątać się w trudnej codzienności. Opowieść snuła się wartko, język pełen dowcipu i błyskotliwych skojarzeń ułatwiał czytanie, całości dopełniły fotografie z prywatnego archiwum.
Grube tomiszcze, zaplanowane na marcowe spotkanie, przeczytałyśmy z prawdziwą przyjemnością. Doceniłyśmy skrupulatną pracę badawczą autora, jaka musiała poprzedzić pisanie, oraz – nie ukrywajmy – podziwiałyśmy niebanalnych przodków, aktywnie uczestniczących w kształtowaniu historii, nie tylko na obszarze naszego kraju. To, co nas ujęło, to wnikliwość w odszukiwaniu postaci w pamięci żyjących członków rodziny i w archiwach, w rekonstruowaniu ich emocji, lęków, miłości i pasji.
Książka sprowokowała nas do dyskusji na temat naszych dziadków i pradziadków, losów poplątanych przez zawirowania historii, i niejednoznaczności w ocenianiu wydarzeń. Zdecydowanie polecamy.
Spotkanie odbyło się 5 marca 2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków budżetu Województwa Podkarpackiego.