Facebook ikonka prawy margines

Magiczne światy – spotkanie autorskie dla młodzieży z Adamem Faberem

środa, 16 października 2024
Magiczne światy – spotkanie autorskie dla młodzieży z Adamem Faberem

16 października 2024 roku w ramach projektu „Biblio(TEKA) rozmaitości” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie dla młodzieży z Adamem Faberem.

Adam Faber to przedstawiciel młodego pokolenia twórców nurtu fantasy. Swoje książki pisze pod pseudonimem, ponieważ przedstawianie nierzeczywistych światów nie wydawało mu się właściwe pod prawdziwym nazwiskiem. Jednak jego pseudonim literacki nie jest całkowicie wymyślony, używa drugiego imienia i nazwiska, które odnosi się do jego rodzinnych korzeni.

Od zawsze marzył, by zostać pisarzem, pierwsze próby literackie podjął w wieku 11 lat. Już we wczesnym dzieciństwie, zanim nauczył się dobrze czytać, książki bardzo ciekawiły go pod względem wizualnym. Tworząc historię ma zazwyczaj przemyślaną fabułę całej książki.

Fantastyka ma to do siebie, że wchodzimy w inny świat, w którym trzeba się odnaleźć. Każdy wątek jest istotnym elementem, musi być przemyślany, mieć zawsze jakąś celowość, dokądś prowadzić.

Sam lubi czytać, sięga po literaturę różnych gatunków. Ceni twórczość Anne Rice, J.K. Rowling, Terry’ego Pratchetta i Clive’a Barkera. Czerpie z nich inspiracje do własnej pracy.

W swoim dorobku ma trzynaście książek. Jego debiutancki cykl „Kroniki Jaaru” to fantastyczna opowieść o młodej czarownicy imieniem Kate, która trafia do baśniowej krainy zamieszkałej przez ferów, nimfy i inne magiczne stworzenia, gdzie czeka ją wiele przygód.

Seria „Krew Ferów” to kolejna opowieść oparta na wielowymiarowym uniwersum „Kronik Jaaru”. Seria opowiada historię March, zwykłej dziewczyny z małego szkockiego miasteczka, która wraz z  przyjaciółmi próbuje odkryć mroczne sekrety magicznej krainy. Bohaterowie muszą stawić czoła nie tylko swoim przeciwnikom, ale także wewnętrznym demonom i duchom przeszłości.

Wśród wymyślonych przez niego postaci najwięcej z niego samego mają bohaterowie „Sagi Rodu Bies”, są mu najbliżsi, przejęli niektóre z cech jego charakteru. W tej serii magia przeplata się ze zwyczajnym światem ludzi, a akcja rozgrywa się we współczesnej Polsce. Ta kilkutomowa saga to połączenie fantastyki z elementami kryminalnymi i detektywistycznymi.  To pełna tajemnic i przygód opowieść o kilkupokoleniowej magicznej rodzinie.

Uczestnicy spotkania, uczniowie klasy 6 i 7 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle, z zaciekawieniem przysłuchiwali się autorowi, a na zakończenie chętnie zadawali pytania o jego pracę, warsztat pisarski i inspiracje, nowe projekty, ulubione lektury czy przyzwyczajenia, a także codzienne rytuały przy pisaniu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.