Kluby: „Michaliny” z wizytą w jasielskim Muzeum

środa, 06 - wtorek, 12 lipca 2022
Kluby: „Michaliny” z wizytą w jasielskim Muzeum

Poetki i rękodzielniczki z Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” 6 lipca 2022 roku odwiedziły Muzeum Regionalne w Jaśle.

Z ogromnym zaciekawieniem członkinie Klubu udały się do odnowionego i zmodernizowanego budynku Muzeum.

Adrianna Napiórkowska-Bek, etnografka Muzeum Regionalnego w Jaśle, opowiedziała o kulturze pogórzańskiej i zgromadzonych w sali etnograficznej przedmiotach. Oprócz strojów ludowych, sprzętów i narzędzi używanych w gospodarstwie i na roli, uwagę zwracają rzeźby artystów nieprofesjonalnych jasielszczyzny m.in. Antoniego Bolka, Adama Rąpały, Karola Breja oraz batiki Marty Wachel.

Klubowiczki zobaczyły gabinet dr. Stanisława Kadyiego, w którym znajdują się m.in. skamieliny, szkielety ptaków, monety oraz starodruki wyeksponowane w szklanych gablotach.

O historii przemysłu naftowego opowiedział Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego, oprowadzając po wystawie czasowej „Jasielskie dziedzictwo przemysłu naftowego”.

Wystawa  „Spotkanie” była okazją do obejrzenia malarstwa Piotra Betleja i rzeźby Bogdana Samborskiego. Piotr Betlej znakomicie sportretował znanych jaślan i ubrał ich w metaforyczny kostium, a Bogdan Samborski w swoich rzeźbach pokazał subtelny balans pomiędzy cielesnością a „żywiołem emocji”.

Na zakończenie Barbara Czajka, historyczka sztuki, zaprezentowała zbiory Jana Wodyńskiego, malarza z Jasła:

Wodyński był artystą niebywale płodnym, o czym świadczy ta imponująca kolekcja. Kolor był dla niego ważnym elementem budującym obraz, ale nie najważniejszym. Uczył się od Kotowicza, Szczepańskiego, Kowarskiego, obserwował francuskich impresjonistów, aby wypracować własną wizję – powiedziała Barbara Czajka.

Zarówno wystawy, jak i odnowiony budynek, zrobiły na „Michalinach” ogromne wrażenie.