Między Wschodem a Zachodem. Twórczość Orhana Pamuka – wykład online w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle

środa, 23 lutego 2022

23 lutego 2022 r. o godz. 18.00  zapraszamy na wykład Aleksandry Brzuzy, z cyklu „Świat literatury, literatura świata”.

Turcja, kraj położony między Europą a Azją, to dla większości przede wszystkim kierunek egzotycznych wycieczek. Nowoczesność i europejskość Stambułu i Ankary przeplata się z orientem, czego wyrazem jest proza Orhana Pamuka – laureata literackiej Nagrody Nobla z 2006 roku. Choć sam twierdzi, iż jest jedynie autorem fikcji literackiej, w Turcji nazywany jest komentatorem społecznym, bacznym obserwatorem zmian, które dokonały się w kraju w ciągu ostatniego stulecia. Twórczość Pamuka porusza temat odwiecznych konfliktów pomiędzy tradycją a progresem, metropolią a prowincją, laickością a wiarą, Wschodem a Zachodem.

Aleksandra Brzuzy - absolwentka filologii rosyjskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie doktorantka na Wydziale Filologicznym UJ, a także studentka filmoznawstwa, prywatnie pasjonatka literatury i filmu rosyjskojęzycznego kręgu kulturowego.

Wykład odbędzie się w formie transmisji na żywo na stronie MBP w Jaśle na portalu Facebook pod linkiem  https://www.facebook.com/BibliotekaJaslo/

Zapraszamy!