23 lutego 2022 roku odbył się wykład Aleksandry Brzuzy – absolwentki filologii rosyjskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorantki na Wydziale Filologicznym UJ, o twórczości Orhana Pamuka, wybitnego pisarza tureckiego, laureata literackiej Nagrody Nobla z 2006 roku.
Jej zainteresowanie Wschodem zaczęło się od podróży autostopem i wysłuchania cyklu wykładów poświęconych noblistom, w tym Pamukowi. W Turcji była dwa razy – zachwyciła się zarówno Stambułem, jak i miejscami, które odwiedziła po północnej i wschodniej części kraju. A. Brzuzy – prywatnie pasjonatka literatury i filmu rosyjskojęzycznego kręgu kulturowego, zwróciła uwagę na wiele podobieństw, które pojawiają się między Rosją a Turcją i literaturą obydwu krajów:
Dla Pamuka mistrzem i wzorem do naśladowania jest Dostojewski – podkreśliła.
Kultura Rosji i Turcji wzajemnie się przenika: oba znajdują się na styku Europy i Azji, są krajami z przeszłością imperialną, z problemami określenia własnej tożsamości.
Z powodu skomplikowanej i burzliwej historii w Turcji wykształciło się wiele poglądów i sprzeczności, które dostrzega noblista, jak chociażby konflikt pomiędzy Zachodem i Wschodem, turecką prowincją i wielkimi miastami, laicyzacją i islamizacją, tradycją i nowoczesnością.
Styk kultur, kontynentów i religii jest dla Orhana Pamuka najbardziej istotny – powiedziała.
Jego powieści porównywane są do literackich arcydzieł Umberto Eco, Murakamiego, Dostojewskiego, Tołstoja czy Nabokova.
Prelegentka skupiła się na czterech powieściach: „Biały zamek” (1985), „Śnieg” (2002), „Stambuł. Wspomnienia i miasto” (2003), „Muzeum niewinności” (2008).
Ciekawostką jest to, że we wszystkich wydaniach „Muzeum niewinności” znajduje się bilet wstępu do Muzeum założonego przez Pamuka w Stambule w 2012 roku, w polskim tłumaczeniu na 728 stronie.
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Świat literatury, literatura świata”.