Facebook ikonka prawy margines

Niepowtarzalny zapach wschodu

wtorek, 10 lutego 2009
Niepowtarzalny zapach wschodu

Niepowtarzalny zapach wschodu w relacji z podróży po Indiach

 

10 lutego 2009 r.  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Piotrem Gogoszem, który zaprezentował  fotografie oraz opowiedział o swojej podróży po Indiach.

Piotr Gogosz, jaślanin,  z zawodu jest policjantem, z zamiłowania podróżnikiem. W lipcu 2007 r. zorganizował wyprawę do Mongolii. Efektem tej podróży była relacja z podróży, która ukazała się w formie ksiązki „Mongolia-na bezdrożach Gobi” oraz   wystawa fotografii w MBP w Jaśle  „Mongolia - Podróż do zwrotnika Dinozaura”.  W październiku 2008 r.  korzystając z pomocy finansowej m.in. Edwarda Gieruta z firmy „JAFAR”, Centrum Zdrowia Ryszarda Masteja, Urzędu Miasta Jasła, Andrzeja Czajki z firmy „Gamrat” zorganizował wyprawę do Indii i Nepalu.

Na spotkaniu prezentując zdjęcia zrelacjonował poszczególne etapy swojej podróży po Indiach.  Pierwszym wrażeniem po przylocie i wyjściu na ulicę były tłumy ludzi zmierzające w różne strony oraz specyficzny „zapach”, który towarzyszył ekipie w czasie całej podróży po Indiach.   „Mogę pokazać zdjęcia, mogę opowiedzieć różne rzeczy, natomiast nie mogę przenieść zapachu Indii” mówił na spotkaniu Piotr Gogosz

Pierwszy dzień upłynął na aklimatyzacji i rozpoznaniu najbliższej okolicy hotelu. Drugiego dnia rozpoczęło się zwiedzanie. Pierwszym miejscem, do którego dotarli podróżnicy, był grób Mahatmy Ghandiego, pięknie położony wśród zieleni. Następnie uczestnicy wyprawy zwiedzili   mauzoleum Humajuna oraz Czerwony Fort. Po zwiedzeniu fortu rikszami ruszyli do Old Delhi. Wąskie uliczki starego miasta pełne ludzi, riksz i rowerów, uderzają kolorystyką niezliczonych wystaw sklepowych począwszy od dywanów, a skończywszy na fujarkach czy koralikach. Dużym przeżyciem było również przestawienie się na kuchnię hinduska czyli ryż z różnego rodzaju dodatkiem mięs, sosów i serów oraz pokonanie oporu, aby jeść potrawy przygotowywane tuż przy ulicy.

         Kolejnym etapem wyprawy było zwiedzanie miasta Jaipur, które nazywane jest  „Różowym miastem”, gdyż wszystkie budynki starego miasta pomalowane są na różowo. Największą atrakcją Jaipuru jest Pałac Wiatrów, składający się głównie z fasady, łączącej przewiewne nisze i okna, który służył damom dworu do obserwacji  codziennego życia miasta. W Jaipurze Piotr Gogosz i jego przyjaciel mieli możliwość poznania życia prawdziwej hinduskiej rodziny, ponieważ po zrobieniu zakupów w jednym ze sklepów zostali zaproszeni przez właściciela na urodziny  córki.

         Największe wrażenie na polskich podróżnikach zrobił jednak Tadż Mahal, „Świątynia miłości” budowana przez 20 lat przez Szahdżahana  ku pamięci jego zmarłej żony Mumtaz Mahal. Piękny był tez zespół hinduistycznych świątyń w Khajuraho zbudowany tysiąc lat temu, a słynący z bogatej dekoracji rzeźbiarskiej zewnętrznych ścian świątyń.

Podróż po Indiach została zakończona w  świętym mieście Hindusów, Waranasi, do którego przybywają pielgrzymi z całych Indii, by zanurzając się w wodach Gangesu zmyć wszystkie grzechy.

W holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle do 9 marca br. prezentowana jest wystawa fotografii z wyprawy do Indii i Nepalu „W krainie Maharadżów i królestwie Himalajów”

26 lutego br. o godz. 17.00 w Czytelni Głównej MBP w Jaśle odbędzie się prezentacja fotografii i relacja Piotra Gogosza z podróży po Nepalu.