Facebook ikonka prawy margines

O przysłowiach, zwyczajach i przesądach z Renatą Piątkowską

środa, 01 marca 2023
O przysłowiach, zwyczajach i przesądach z Renatą Piątkowską

Co to jest dyngowanie? Na czym polegał śmigus suchy? Dlaczego malujemy jajka i czy naprawdę zwyczaje się kurczą i zanikają?

1 marca 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle, Szkoły Podstawowej w Opaciu oraz w Jareniówce odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i wzięli udział w dwóch spotkaniach autorskich z pisarką Renatą Piątkowską, której towarzyszyła lektorka Malwina Kożurno.

Autorka opowiadała o przysłowiach, zwyczajach i przesądach. Wytłumaczyła skąd się wzięły i jakie mają znaczenie w naszym życiu. Dużym zaskoczeniem dla uczniów była informacja, że kiedyś śmigus-dyngus trwał dwa dni a prima-aprilis w Nowym Jorku to Parada głupców. Wiele emocji wywołały książki autorki, w których przedstawia prawdziwe historie a ich bohaterami są ludzie i zwierzęta. Książki o zwierzętach jak sama autorka przyznaje, pisze aby wszystkich uwrażliwić na los naszych braci mniejszych.

Uczniowie mieli okazję posłuchać fragmentów książki „Gdyby jajko mogło mówić” oraz „Piękna opowieść o przyjaźni” w interpretacji lektorki Malwiny Kożurno oraz zadać pytania autorce i lektorce.