Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 2008

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 2008

CAŁE JASŁO CZYTA DZIECIOM

- VII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Już po raz siódmy Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle aktywnie włączyła się w organizowanie kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” zainaugurowaną przez „Fundację ABCXXI”. W dniach 01.06 – 06.06 w ramach ogólnopolskiej akcji  Oddział dla Dzieci i trzy filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle przeprowadzą cykle spotkań i imprez, w których oprócz najmłodszych czytelników wezmą udział przedstawiciele lokalnych władz, pracownicy instytucji kultury i sportu, dyrektorzy i nauczyciele jasielskich szkół i przeszkoli, reprezentanci różnych zawodów oraz rodzice i dziadkowie.

Inauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbędzie się 1 czerwca w Domu Dziecka w Wolicy. Impreza zorganizowana w ramach projektu „CAŁE JASŁO CZYTA DZIECIOM” (Program Operacyjny Promocja Czytelnictwa ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) rozpocznie się o godzinie 15.00 głośnym czytaniem „Lokomotywy” J. Tuwima. Po nim nastąpi piknik z wieloma atrakcjami dla przybyłych i miejscowych uczestników. Podczas pikniku dzieci będą mogły wziąć  udział w licznych konkursach literackich i plastycznych, grach i tańcach integracyjnych, zabawach ruchowych organizowanych przez harcerzy oraz loterii fantowej z atrakcyjnymi nagrodami. Całość zakończy wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Sponsorami inauguracji OTCD są: Księgarnia Tania Książka Dariusza Jaworskiego, Rada Sołecka w Wolicy oraz Elżbieta i Ireneusz Błasik.

2 czerwca 2008 r. o godz. 10.00 na terenie parku przy Pałacu w Gorajowicach (siedziba Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle ) rozpocznie się „Regionalne czytanie”. Uczestniczące w imprezie dzieci wysłuchają głośnego czytania, zwiedzą neogotyckie Pałac z XIX wieku, wezmą udział w zabawach integracyjnych przygotowanych przez słuchaczy Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle oraz licznych konkursach literackich i plastycznych.

O godzinie 17.00, 2 czerwca w Oddziale dla Dzieci rozpoczną się „WARSZTATY ENEDUERABE”. W bezpłatnych warsztatach plastycznych mogą wziąć udział dzieci od lat 3 wraz ze swoimi opiekunami (rodzicami/dziadkami). W planie oprócz głośnego czytania, przewidziane są gry i zabawy integracyjne oraz wspólne wykonywanie prac plastycznych ciekawymi i nowymi technikami.

3 czerwca odbędzie się integracyjna wycieczka do ruin zamku w Odrzykoniu. Dzieci ze SP nr 5 przy SOSW oraz uczniowie ze SP nr 4 wysłuchają głośnego czytania, wezmą udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu oraz we wspólnym ognisku z pieczeniem kiełbasek.

4 czerwca o godzinie 10.00 w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jaśle podczas spotkania „W zdrowym ciele – zdrowy duch” trzecioklasiści z różnych jasielskich szkół podstawowych wysłuchają głośnego czytania oraz wezmą udział w wielu zabawach i konkurencjach sportowych.

W ramach akcji  bibliotekarze przeprowadzą również spotkanie „Czytanie uzdrawia” z dziećmi na Oddziale Pediatrii i Alergologii Szpitala Specjalistycznego (4 czerwca o 14.00).

5 czerwca, o godz. 9.00 odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Ania Shirley”.

Na godzinę 15.00 zaplanowana jest wycieczka integracyjna do stadniny koni w Jaśle. Spotkanie przygotowane przy pomocy Jasielskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego w Jaśle skierowane jest głównie do wychowanków Domu Dziecka w Wolicy

Podsumowaniem VII OTCD będzie zorganizowany  Bal w Parku Miejskim ” W trakcie balu głośno czytać dla dzieci będą przedstawiciele władz lokalnych, sprzymierzeńcy i sponsorzy kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, wystąpią grupy taneczne z  MDK. W trakcie imprezy przedszkolaki wezmą udział w licznych konkursach literackich i plastycznych, grach i zabawach ruchowych prowadzonych przez harcerzy. Przeprowadzony zostacie również konkurs na najładniejsze przebranie.

Stałe cykle spotkań organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji dla różnych grup wiekowych odbywać się będą przez cały tydzień w filiach MBP w Jaśle. Zaproszeni goście: rodzice i dziadkowie czytać będą wybrane fragmenty książek z kolekcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM Spotkaniom tym towarzyszyć będą gry i zabawy nawiązujące do przeczytanych utworów.

Sponsorzy VII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom: PGNiG S.A. w Warszawie Oddział Handlowy Gazownia Jasielska, Bank PEKAO S.A., Piekarnia Jana Wątroby.