W ramach IX Festiwalu Poezji i Prozy, 19 września w jasielskiej bibliotece, odbyło się niecodzienne spotkanie z młodą literaturą i sztuką. O „otwieraniu” poezji, poszukiwaniu języka i eksperymentowaniu na polu twórczości literackiej rozmawiali goście festiwalowego spotkania – poeci Kamil Brewiński i Albert Kociuba oraz beatboxer Józek Piątkiewicz.
Pierwsza część spotkania była okazją do rozmowy na temat warsztatu poetyckiego oraz dotychczasowej twórczości młodych poetów.
Kamil Brewiński, autor debiutanckiego tomiku Clubbing (2013), swój warsztat poetycki buduje przede wszystkim w oparciu o lekturę i inspiracje literaturą – zarówno tą klasyczną jak i współczesną, np. młodą prozę francuską. Piszę od czterech lat. Ten czas własnej twórczości poprzedzał czas intensywnej lektury i szukania inspiracji literackich. Wiele moich wierszy ma rodowód klasyczny – opowiadał – a motto całego tomiku pochodzi z twórczości Reja.
Z kolei dla Alberta Kociuby autora m.in.: tomiku Między ciszą a milczeniem (2011) ważnym elementem warsztatu poetyckiego jest zarówno przeczytana literatura jak i osobiste doświadczenia. Poezja to forma nazwania i uporządkowania emocji, wracając na przykład do debiutanckiego tomiku mogę zobaczyć kim wtedy byłem – mówił.
Poeci zastanawiali się również nad tym jak zmienia się współczesny język i jak znaleźć sposób na „otworzenie” i „odnowienie” polszczyzny. Najwięcej nowego przynosi język potoczny i język, jakim porozumiewają się młodzi ludzie. To nie jest już język pomnikowy jak w przypadku Dehnela czy Zagajewskiego – mówił Brewiński. Poeta zauważył, że pewne odświeżenie języka widać np. we francuskiej młodej prozie gdzie język dialektu miesza się z tradycyjnym francuskim.
Na zakończenie spotkania beatboxer Józef Piątkiewicz opowiedział o powiązaniach między poezją a beatboxem oraz o samej specyfice beatboxowania. To działanie, które wymaga kreatywności. Jako beatboxer naśladuję podstawowe dźwięki gitary czy perkusji ale też wymyślam nowe. Beatbox jest ważnym elementem popkultury, jest też sposobem na nadanie nowego wymiaru poezji – powiedział. Na zakończenie beatboxer przedstawił własne interpretacje wybranych utworów młodych poetów.
Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny”, „Nowe Podkarpacie” oraz portale: www.nowiny24.pl; www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.terazJaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl; www.twojejaslo.pl; miastojaslo.pl.