Facebook ikonka prawy margines

Poezja jest fajna! – czyli Poetycki Happening w Jaśle

piątek, 24 września 2010
Poezja jest fajna! – czyli Poetycki Happening w Jaśle

24 września 2010 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle przygotowała dla dzieci niecodzienne atrakcje. Przeszło sześćdziesiąt młodych Jaślan wzięło udział w Poetyckim Happeningu, który uświadomił im, że „poezja jest fajna”.

Impreza rozpoczęła się w Czytelni Głównej MBP spotkaniem z Beatą Kołodziej. Krakowska bajkopisarka, scenarzystka i reżyserka zabrała dzieci do Solilandii - baśniowego królestwa skrzatów, ukrytego głęboko pod ziemią. Uczniowie jasielskich szkół podstawowych oglądali teledyski i prezentacje o podziemnej krainie fantazji w Kopalni Soli "Wieliczka". Pisarka bardzo szybko nawiązała kontakt z uczestnikami, zachęcała dzieci do czytania, wprowadziła je w świat kultury i sztuki, przekazywała tradycyjne wartości oraz przekonywała o urodzie wielu zakątków naszego kraju.  Podczas spotkania nie tylko dzieci zadawały pytania autorce. Pisarka przygotowała wiele konkursów z wiedzy na temat Solilandii. Jasielscy uczniowie okazali się prawdziwymi przyjaciółmi Solilandii, na wszystkie pytania pisarki znali prawidłowe odpowiedzi, za co zostali nagradzani dyplomami i wieloma upominkami.

Następnie kolorowy korowód przeszedł do Parku Miejskiego, gdzie dzieci mogły uczestniczyć w różnego rodzaju grach, zabawach i konkursach poetyckich. Uczestnicy happeningu między innymi recytowali wiersze poetów polskich, wzięli udział w konkursie na szukanie rymów oraz wspólnie układali wiersze. Wszystkim dzieciom znajdującym się w Parku swoje wiersze głośno czytała również Beata Kołodziej. Ponadto każdy uczestnik happenigu mógł zabrać do domu wers wiersza krakowskiej poetki, by ułożyć z nim własny wiersz. Najlepsze utwory autorka obiecała zamieścić na swojej stronie internetowej.

- Ja zabrałem do domu dwa wersy, może uda mi się ułożyć dwa wiersze. Poezja jest fajna! – podsumował imprezę dziesięcioletni Michał.

Happening zorganizowany został w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy”, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.