Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Pirackie opowieści Teatru Uszytego

poniedziałek, 21 czerwca 2021
Projekty: Pirackie opowieści Teatru Uszytego

21 czerwca 2021 r. w ramach projektu „Biblioteka – (ot)WARTA PRZESTRZEŃ!” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle za sprawą Teatru Uszytego najmłodsi przenieśli się do świata pełnego przygód, humoru i niesamowitych opowieści.

W słoneczny czerwcowy dzień w Parku Miejskim mali widzowie z zapartym tchem śledzili losy dwójki piratów – Emmy i Chudego Joe, którzy w wyniku sztormu tracą okręt i docierają na bezludną wyspę. Początkowo nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale w ich ręce trafia list w butelce, który daje im nadzieję na ratunek. Z przedmiotów znalezionych na wyspie tworzą scenografię do własnej wersji znanej bajki, która ma być przepustką do wolności. Jak się okazało, najmłodsi bezbłędnie odgadli o którą bajkę chodzi i rozpoznali poszczególnych bohaterów. Piracka wersja „Czerwonego Kapturka” okazała się równie ciekawa, jak znana wszystkim oryginalna historia. Dzieci z entuzjazmem włączały się w przebieg przedstawienia, skandując, odpowiadając na pytania a nierzadko pomagając sympatycznym bohaterom opowieści.

Po spektaklu uczestnicy mieli okazję z bliska przyjrzeć się teatralnym rekwizytom i bohaterom sztuki. Dowiedzieli się, czym jest teatr przedmiotu i że z prostych rzeczy znalezionych w domu można stworzyć wspaniałe rekwizyty, a nawet postaci przypominające kukiełki. Ochotnicy wzięli udział w stworzeniu krótkiej opowieści o siłaczu, tajemniczej nieznajomej i chińskim medyku przybyłym z dalekich krain.

Na zakończenie aktorzy zachęcili dzieci do odwiedzin w Bibliotece i jak najczęstszego sięgania po książki, ponieważ właśnie poprzez czytanie najlepiej możemy rozwijać wyobraźnię.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, dzieci z Prywatnego Bajkowego Przedszkola wraz z opiekunkami oraz mali jaślanie z rodzicami i dziadkami zgromadzeni tego dnia w jasielskim parku.

Patronat medialny nad projektem objęli: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło, Internetowa Telewizja Południe oraz portale: twojejaslo.pl, mojejaslo.pl, jaslo365.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół "MAMY NADZIEJĘ".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.