Projekty: Czy warto się ubezpieczać?

środa, 06 czerwca 2018
Projekty: Czy warto się ubezpieczać?

Jak ważne jest ubezpieczenie i jak wybrać najlepszą ofertę dla siebie – o tym wszystkim dowiedzieli się na kolejnym spotkaniu uczestnicy 5. edycji projektu „O finansach... w bibliotece”, które odbyło się 6 czerwca 2018 r.

Tym razem gościem była przedstawicielka jednej z agencji ubezpieczeniowych w Jaśle. W niezwykle ciekawy sposób przybliżyła temat ubezpieczeń, zarówno tych obowiązkowych jak i dobrowolnych. Posiadacze samochodów dowiedzieli się m.in. o konsekwencjach jazdy bez ważnego ubezpieczenia OC oraz o tym jak powinno wyglądać oświadczenie spisane po kolizji drogowej. Żywą dyskusję wywołał temat ubezpieczeń  dobrowolnych np. czy autocasco pokrywa szkody powstałe przy zderzeniu ze zwierzyną i jak wygląda wypłata odszkodowania za zniszczenia domu na skutek zalania, pożaru czy wichury.

Uczestnicy spotkania chętnie wymieniali się doświadczeniami, jakie mieli w związku ze zdarzeniami losowymi, jak np.: złamanie nogi na chodniku czy wypadki przy pracy. Ciekawiło ich też jakie przedmioty i części ciała można ubezpieczyć.

Druga część spotkania poświęcona była tematowi odwróconej hipoteki. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest dożywotnia renta za mieszkanie i odwrócony kredyt hipoteczny oraz na co zwrócić uwagę podpisując umowę,  by nie stać się ofiarą oszustów finansowych, a także jakie kroki należy poczynić, jeśli ubezpieczyciel nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań.

Projekt „O finansach… w bibliotece – 5. edycja” jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.