W roku jubileuszu 75-lecia swojego istnienia Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, w ramach projektu „Biblioteka zawsze po drodze”, zaprosiła do udziału w wydarzeniach skupiających się wokół książki.
Celem przedsięwzięcia była promocja czytelnictwa oraz wzmocnienie roli biblioteki jako miejsca przyjaznego, wspierającego rozwój mieszkańców miasta i regionu, będącego jednym z ważniejszych ośrodków lokalnego życia kulturalnego. Na przestrzeni kilku miesięcy 2022 roku w działaniach projektowych wzięło udział ponad 400 uczestników w różnym wieku i o różnorodnych zainteresowaniach.
Dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w zachęcających do czytania i rozwijających kreatywność działaniach literacko-artystycznych „Z książką za pan brat” oraz w warsztatach z cenionymi ilustratorkami literatury dziecięcej – Magdaleną Kozieł-Nowak i Jolą Richter-Magnuszewską. O tym, że czytanie może być wspaniałą przygodą mali czytelnicy przekonali się również podczas spotkania autorskiego z Jolą Jarecką, autorką książki „Wyszymory i inne bieszczadzkie stwory”, o przygodach łasicy-dziennikarza o imieniu Dmytro.
Młodzież wzięła udział w konkursie czytelniczym „Rzeczy Specjalne”, wykazując się wiedzą na temat książki „Oczy Michaliny”, oraz w spotkaniach autorskich z cenionymi i nagradzanymi autorami literatury młodzieżowej i fantastycznej: Anną Kańtoch, Marcinem Szczygielskim i Magdą Skubisz.
Ciekawych rozmów dostarczyły spotkania autorskie dedykowane dorosłym odbiorcom. Jola Jarecka pokazała Bieszczady przez pryzmat opowieści o ludziach, którym przyszło tam żyć, wywołując dyskusję o poszukiwaniu własnej tożsamości, skomplikowanych międzyludzkich relacjach i konsekwencjach podejmowanych wyborów. Anna Kańtoch zabrała słuchaczy w świat kryminalnych zagadek i niebanalnych zbrodni, natomiast Julita Bator podzieliła się zdrowotnymi poradami i ciekawostkami, które pomogą zdrowo żyć i zmienić styl życia.
Podczas akcji „Książka w ruch” czytelnicy mogli zabrać ze sobą interesujące ich tytuły spośród książek wycofanych z bibliotecznego księgozbioru lub podarowanych Bibliotece przez innych użytkowników. Myślą przewodnią wydarzenia było propagowanie idei przekazywania przeczytanych książek i zachęcenie mieszkańców do częstych odwiedzin w Bibliotece.
Projekt „Biblioteka zawsze po drodze” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.