W sobotę 7 listopada 2020 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprosiła najmłodszych czytelników na wspaniałą podróż online dookoła świata z globtroterką i autorką książek podróżniczych Marzeną Filipczak. Spotkanie 3,2,1... Wrażliwość! odbyło się w ramach projektu: Do CZYTANIA! Gotowi! Start!
Marzena Filipczak to podróżniczka, która od kilkunastu lat w pojedynkę zwiedza odległe zakątki świata, a swoje wrażenia z tych wypraw opisuje w książkach. Podczas spotkania prowadzącą opowiedziała dzieciom o swoich podróżach i stworzeniach, które poznała na różnych kontynentach. Wśród jej ulubionych zwierząt są: renifery ze Skandynawii, czerwone pandy zamieszkujące Azję, różowe flamingi z Ameryki Południowej i afrykańskie słonie. W gronie bliskich jej sercu zwierząt znajdują się również lemury, zamieszkujące odległy, egzotyczny Madagaskar. Ta ogromna wyspa niedaleko wybrzeża Afryki to niezwykłe miejsce, w którym zatrzymał się czas, zwierzęta śpiewają syrenim głosem, potężne kilkusetletnie baobaby rosną jakby do góry korzeniami, a ziemia ma mocny czerwony kolor. Każdy zakamarek wyspy jest inny, od wschodu znajduje się ocean, a od zachodu Kanał Mozambicki i piękne piaszczyste plaże. Dni są upalne, noce zaś bardzo chłodne, a słońce wschodzi i zachodzi zaledwie w ułamku kilku chwil. Pośród ludzi, których życie toczy się w spokojnym powolnym tempie, żyją lemury, stworzenia niespotykane nigdzie indziej na świecie. Te małe futerkowe ssaki są z natury przyjazne, ale nie wszystkie gatunki, a jest ich ok 100, są towarzyskie, niektóre lubią żyć z dala od innych lemurów. Najmłodsi dowiedzieli się że większość z nich żyje w gromadach w lasach, spędzając czas w konarach drzew, a niektóre prowadzą nocny tryb życia. Małe lemury przez pierwsze kilkanaście dni żyją na brzuchu mamy, która je do siebie tuli, natomiast pierwszy rok swojego życia spędzają na jej grzbiecie. Lubią jeść owoce, listki, gałązki i owady. Jak zauważa podróżniczka są bardzo głośnymi stworzeniami. Samice miauczą jak koty, samce chrumkają jak świnki, a przedstawiciele niektórych gatunków śpiewają pięknie, niczym mityczne syreny. Spotkanie było okazją do tego aby poprzez wirtualną podróż po nieznanych dotąd zakątkach świata uczyć się wrażliwości na to, co nas otacza, a także na to, co bliskie a zarazem dalekie, świat naturalny i jego mieszkańców, którzy wpisują się w naszą przestrzeń.
Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło.
Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle "FAMILIARIS".
Projekt Do CZYTANIA! Gotowi! Start! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.