Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Malarz - legionista

wtorek, 08 - poniedziałek, 28 października 2019
Projekty: Malarz - legionista

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle trwa cykl quizów i zagadek dotyczących historii i kultury naszego regionu, organizowanych w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej”. Zwycięzcą wrześniowego etapu została Pani Danuta Szetlak.  Gratulujemy! Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w przedostatnim zadaniu.

Ziemia Jasielska może poszczycić się wieloma wybitnymi ludźmi, którzy zapisali się na kartach historii naszego regionu czy ojczyzny, a nierzadko również znaleźli się w gronie osób znanych na świecie. Wśród nich są znamienici naukowcy, wynalazcy, sportowcy, politycy, żołnierze czy artyści. Jedni pozostają w pamięci wielu pokoleń, inni bywają niedoceniani lub zapomniani. Bohater naszej kolejnej zagadki, choć nie należy do czołowych przedstawicieli polskiego malarstwa, może poszczycić się bogatym dorobkiem artystycznym, a jego twórczość i życie niewątpliwie zasługują  na uwagę. W Jaśle spędził pierwsze 18 lat swojego życia, później wraz z rodziną przeprowadził się do Krakowa. Jego ojciec chciał, by został lekarzem lub prawnikiem, ale on wybrał zupełnie inną drogę. Mimo przeciwności losu, związał swoje życie ze sztuką. Zostawił po sobie bogatą kolekcję obrazów oraz szkiców przedstawiających życie żołnierskie w Legionach, szereg widoków oraz pejzaży z terenu Wileńszczyzny, jak również obrazów przedstawiających architekturę Krakowa i Warszawy.

Zadanie będzie polegało na podaniu imienia i nazwiska, oraz lat życia artysty o którym mowa. Na odpowiedzi czekamy do 28 października. Można je nadsyłać mailem na adres: nowemedia@mbp.jaslo.pl lub w wiadomości na bibliotecznym profilu w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/BibliotekaJaslo/.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonimy zwycięzcę, który otrzyma kartę upominkową na książki. Przed przystąpieniem do udziału w zabawie prosimy o zapoznanie się z regulaminem dostępnym na stronie www.mbp.jaslo.pl w zakładce po prawej stronie.

Projekt "Dziedzictwo Niepodległej" dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Patronat medialny nad projektem objęły: Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Tygodnik Regionalny Nowe Podkarpacie, Telewizja Jasło, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portale internetowe: nowiny24.pl, twojejaslo.pl, terazjaslo.pl, jaslonet.pl, wirtualnejaslo.pl

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle.