Ile dialektów ma język polski? Czy internetowe aplikacje mogą pomóc w zmaganiach z ortografią? I najważniejsze - jak zostać mistrzem poprawnej polszczyzny? Z tymi pytaniami zmierzyli się jaślanie, którzy 13 maja br. roku wzięli udział w dniu językowym „Polski – Pomysłowo Rodzinny” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.
Na dzieci odwiedzające Filię nr 1 czekała „Gimanstyka języka” czyli gry i łamigłówki logopedyczne oraz zawiłe rymowanki – idealne do ćwiczenia poprawnej wymowy. Młodzież podczas zajęć „Ojczysty – dodaj do ulubionych” testowała interaktywne aplikacje do nauki ortografii czy historii języka polskiego. To były świetne zajęcia – podsumowała Sylwia, jedna z uczestniczek.
Filia nr 2 zaprosiła czytelników do językowego wyzwania „Kto zostanie mistrzem gwary?”. Każdy, kto odwiedził Bibliotekę otrzymał zabawne cytaty, dzięki którym mógł sprawdzić jak brzmią gwary z różnych regionów Polski, a w razie potrzeby skorzystać ze specjalnego słowniczka ułatwiającego ich rozszyfrowanie. To bardzo fajna akcja. Nie wiedziałam, że w języku polskim jest tyle ciekawych, gwarowych słów – powiedział pani Barbara.
W Filii nr 3 była okazja do sprawdzenia swojej wiedzy na temat języka ojczystego. Na czytelników czekał tajemniczy „Kuferek pułapek językowych”, a w nim emocjonujące zagadki językowe. Okazuje się, że nie tak łatwo jest zostać mistrzem poprawnej polszczyzny – powiedział pan Grzegorz.
Gościem specjalnym rodzinnego dnia językowego był Wojciech Widłak – autor książek dla dzieci, m.in.: serii „Pan Kuleczka”, która w 2012 r. otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Fundacji ABC XXI na najważniejszą książkę 10-lecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Pisarz spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle by wspólnie zastanowić się jak dzięki wyobraźni i znajomości języka stworzyć sympatycznych bohaterów literackich, jak Pan Kuleczka czy Wesoły Ryjek.
Akcja „Polski – Pomysłowo Rodzinny” jest realizowana w ramach projektu „Polski – Pomysłowy”.
Projekt Polski-Pomysłowy dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016.
Projekt pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Jasła Ryszarda Pabiana.
Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Zarząd Osiedla Jasło Mickiewicza.
Patronat medialny: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Telewizja Jasło, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Tygodnik Fakty Jasielskie, Gazeta Codzienna Nowiny i portal Nowiny24.p, oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslo4u.pl, jaslonet.pl.