Projekty: Młodzieżowa biblioteczna „Kreatywna Kawiarenka”

piątek, 09 - sobota, 10 października 2015
Projekty: Młodzieżowa biblioteczna „Kreatywna Kawiarenka”

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle trwa projekt „Strefy Innowacji” w ramach którego pracownicy wraz z młodzieżą pracują nad stworzeniem w Bibliotece nowej oferty i przestrzeni dla nastolatków. 9 i 10 października 2015 r. młodzieżowo-biblioteczny zespół spotkał się na warsztatach „Kreatywna Kawiarenka”, prowadzonych przez Magdę Latuch, latającą animatorkę Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Młodzi wolontariusze Strefy Innowacji wraz z bibliotekarzami rozmawiali o swoich wizjach projektu, wymyślali adekwatne nazwy, tworzyli mapy oczekiwań i zasobów, na metaforycznej strefowej łódce przemierzali kolejne etapy działań i zastanawiali się nad przydatnymi kołami ratunkowymi. Była okazja do podzielenia się zainteresowaniami i umiejętnościami oraz do poszukiwania połączeń „pasja za pasję”. Jak podkreślali wszyscy członkowie zespołu, najważniejsze że każdy mógł odnaleźć swoje miejsce w projekcie i dodać do Strefy coś swojego. Kolejne działania w ramach młodzieżowej Strefy Innowacji w MBP w Jaśle już wkrótce.

Strefy Innowacji to program finansowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w ramach programu "Wspieranie Programu  Rozwoju Bibliotek 2015". Program Rozwoju Bibliotek wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej.

W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.