Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Na strunach słowa – Polski Pomysłowo Opisany – warsztaty z Justyną Bargielską

wtorek, 04 października 2016
Projekty: Na strunach słowa  – Polski Pomysłowo Opisany – warsztaty  z Justyną Bargielską

Czy można zawrzeć interesujące opowiadanie w sześciu słowach? Czy zwykle przedmioty jak grzebień albo telefon znalezione w torbie i plecaku mogą zainspirować do stworzenia niebanalnych historii? Na warsztatach prozatorskich z Justyną Bargielską młodzież z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle udowodniła, że nie trzeba być mistrzem słowa lub znanym pisarzem żeby stworzyć ciekawy tekst.

4 października br. w ramach realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle projektu Polski – Pomysłowy poetka i prozaiczka, laureatka wielu literackich nagród Justyna Bargielska wprowadziła jasielską młodzież w tajniki pisarskiego rzemiosła. Na „rozgrzewkę” młodzi zapoznali się z bardzo krótkim, składającym się jedynie z sześciu słów opowiadaniem Ernesta Hemingwaya i  podzielili się własnymi pomysłami na to jak ta historia mogłaby się rozwinąć. Przeglądając wyświetlane przez prowadzącą zdjęcia sami z powodzeniem spróbowali stworzyć zainspirowane tymi obrazami podobne krótkie opowieści.

Prawdziwą burzę mózgów „rozpętało” drugie zadanie zaproponowane przez naszego gościa. Uczestnicy warsztatów wczuwając się w pisarza przeżywającego kryzys twórczy, musieli zbudować własną historię wokół przypadkowych przedmiotów znalezionych w uczniowskich torbach. Nikt się nie spodziewał jak ciekawych  inspiracji może dostarczyć  telefon, butelka wody czy perfumy.

Według Justyny Bargielskiej podstawą dobrej historii jest wiarygodny, pełnokrwisty bohater, taki który posiada jakieś charakterystyczne cechy, wyróżniający się na tle innych. Z pomocą kwestionariusza przygotowanego przez poetkę uczniowie odpowiadając na proste pytania tworzyli bohaterów na potrzeby własnych historii.

Uczestnicy spotkania udowodnili, że kreatywność zaczyna się w głowie i że te same zdjęcia i obrazy mogą budzić różne reakcje i skojarzenia. Dowiedzieli się, że różnice między formą a treścią i wychodzenie z utartych schematów czy stereotypowego myślenia, działają na korzyść tekstu. Nie należy się bać smutnych historii, bo bardzo często to właśnie one mają największy potencjał.   

Projekt Polski-Pomysłowy dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016.

Projekt pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Jasła Ryszarda Pabiana.

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Zarząd Osiedla Jasło Mickiewicza. Patronat medialny: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Telewizja Jasło, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Tygodnik Fakty Jasielskie, Gazeta Codzienna Nowiny i portal Nowiny24.p, oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslo4u.pl, jaslonet.pl.