Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Niezwykłe miejsca w czasie i przestrzeni – spotkanie z Marcinem Szczygielskim

czwartek, 20 października 2022
Projekty: Niezwykłe miejsca w czasie i przestrzeni – spotkanie z Marcinem Szczygielskim

20 października 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach projektu „Biblioteka zawsze po drodze” odbyło się spotkanie autorskie dla młodzieży z Marcinem Szczygielskim.

Pierwszą powieść wydał w 2003 roku, w swoim literackim dorobku ma obecnie ponad 30 pozycji, z czego 20 – to literatura przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Powieść „Omega” z 2009 roku szybko została doceniona, zdobywając prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Dziś jest nagradzanym i cenionym pisarzem literatury dziecięcej i młodzieżowej, a jego twórczość zyskała liczne grono wiernych wielbicieli, które stale się powiększa.

Zawsze marzyłem o tym, żeby pisać książki dla dzieci i młodzieży, ale kiedyś to marzenie wydawało mi się nierealne. Bardzo zależało mi na tym, aby to były dobre, wartościowe książki z przekazem, takie , które mogłyby czegoś nauczyć, przestrzec przed popełnianiem błędów – powiedział.

Zamiłowanie do pisania zrodziło się z miłości do książek, w których zaczytywał się już w dzieciństwie.

Jako dziecko czytałem bardzo dużo książek, to było moje ulubione zajęcie na spędzanie wolnego czasu. Do czytania zachęcały mnie również polonistki, do których miałem w szkole duże szczęście. Wiele im zawdzięczam, to one mobilizowały mnie do pracy, uczyły samodzielnego i twórczego myślenia – wyjaśnił.

Szczygielski inspiracje do swoich książek czerpie z życia, doświadczeń z dzieciństwa, sytuacji, które przytrafiły się jemu lub jego bliskim, ale również z prawdziwych wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Większa część spotkania odnosiła się do jego powieści i poświęcona była stworzonym przez niego historiom. Autor chętnie odpowiadał na pytania młodzieży i dzielił się swoimi przemyśleniami, zachęcając do czytania.

Emocjonującym elementem spotkania było wręczenie nagród laureatom i uczestnikom konkursu czytelniczego „Rzeczy Specjalne”, dotyczącego książki Marcina Szczygielskiego „Oczy Michaliny”, który odbył się w MBP w Jaśle 5 października 2022 roku.

Projekt „Biblioteka zawsze po drodze” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.